Merkeziyetsiz otonom organizasyonların (DAO'ların) hukuki statüsü ve dijital şirketler
Legal status of decentralized autonomous organizations (DAOs) and digital companies
- Tez No: 925738
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
Merkeziyetsiz Otonom Yapılar (DAO'lar), merkeziyetsizlik ve otonomi temelinde blockchain teknolojisi, akıllı sözleşmeler, tokenizasyon, oylama ve algoritmik yönetişim süreçleriyle desteklenen yenilikçi yönetişim modelleri sunmaktadır. Bu çalışma, DAO'ların merkezi yönetim modellerine alternatif olarak geliştirdiği bu sistemleri, hukuki statü, yönetişim mekanizmaları ve uluslararası düzenleme gereklilikleri çerçevesinde ele almaktadır. DAO'ların karar alma süreçlerinde tokenizasyonun ve algoritmik yönetişim mekanizmalarının etkinliği vurgulanmakta, sürdürülebilirliği ve geniş kabul görmesi için uluslararası iş birliğine dayalı kapsamlı düzenlemelerin önemi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Decentralized Autonomous Organizations (DAOs) present innovative governance models based on decentralization and autonomy, supported by blockchain technology, smart contracts, tokenization, voting mechanisms, and algorithmic governance processes. This study examines these systems developed by DAOs as alternatives to centralized management models within the framework of their legal status, governance mechanisms, and international regulatory requirements. The research emphasizes the role of tokenization and algorithmic governance in decision-making processes and discusses the importance of comprehensive international cooperation to ensure the sustainability and widespread acceptance of DAOs.