Azerbaycan sahası kaçak anlatmaları
Outlaw stories in Azerbaijan
  1. Tez No: 92574
  2. Yazar: SİBEL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Milletler, tarih sahnesine çıktıkları günden itibaren maddi ve manevi değerlerini, hayal güçleri ile birleştirerek şiirlerle, hikayelerle, efsanelerle ve destanlarla ebedileştirmişlerdir. Folklorcüler de, günümüze kadar gelen bu sözlü ya da yazılı halk geleneğini inceleyip, tekrar halkın bilgisine ve yararına sunmuşlardır. Türk halkı, yarattığı kültür değerlerini günümüze kadar canlı bir şekilde taşımıştır. Biz tezimizde, Azerbaycan Edebiyatında önemli bir yer tutan bu değerlerden 'Kaçak Anlatmaları' nı incelemeye çalıştık. Azerbaycan'da belirli bir dönemde, ülkedeki siyasi ve sosyal durum neticesinde ortaya çıkan ve daha sonra yine söz konusu gelenek dahilinde oluşturulan kaçak anlatmalarını biz kaçak hikayeleri olarak inceledik. Tezim izdeki amaç; devlet yönetimindeki kişilerin adaletsiz davranışları, iç ve dış düşmanların halka karşı zorbalığı sonucu suç işleyip evinden uzaklaşarak“kaçak”düşmüş kişilerin çektikleri sıkıntı ve acılar, verdikleri mücadeleler sonucu hikayeleşen hayatlarını incelemek ve ilerki nesile kaynak oluşturmaktır. Tezimizin giriş bölümü, beş ana kısımdan oluşmaktadır. Burada;“Kaçak”tabirinden başlanarak, Türkler'de ve diğer milletlerde kaçaklık üzerinde durulmuştur. Tür meselesi tartışılarak, kaçak hikayelerinin tarihi olaylarla ve şahıslarla ilgisine de değinilmiştir.“Azerbaycan Tarihinde Kaçak Hareketi”, bu bölümün temelidir. Daha sonra, transkripsiyonunu hazırladığımız 8 hikayenin yapı incelemesine geçilmiş burada her hikaye kendi içerisinde yapı tekniği ile incelenmiştir. Ayrıca, hikayelerde geçen şiirler de“nazım kısmının incelenmesi”bölümünde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ENGLISH ABSTRAKT Since their going to historical status, nations made literature with poetries, tories, legends and epics by putting materialistic, spiritual values and imagination ogether. Also folk dancers investigated writen or oral tradition going to nowadays, hen again offered them to national knowledge and benefit. Turkish people created cultural quantity lively fill nowadays. In our thesis, we lave tried to examine Smuggler's narrative style which is important in Azerbaijan iterature. In a term of Azerbaijan, we have examined smuggler's narrative styles rhich were made by country's politicial and social conditions and just said raditional knowledge. The aim of our thesis is to investigate trouble and annoyance of smugglers who ommit crime as result of interior and exterior enemies 'Violence against public, njust statesmen' behaviours and their lives which became story and to make source i the future generation. Entrance of our thesis contains five main chapter. Here, smuggling of Turks nd other nations is determined by starting smuggler saying. It is referred that muggier storres are about historical places and persons by discussing style problem, muggle actin Azerbaijan History is fundamental of this chapter. Then, structure of 8 ories whose transcriptions are prepared before, is examined. And here each ructure. In addition, versification chapter's investigation over poetries which are om stories, is determined. In the end chapter, thesis is examined in general.