Ahmet Avni Konuk'un Hanende mecmuası Osmanlıca'dan Türkçeye çevirisi (Muladdime ve 84/217 sahifeleri)
  1. Tez No: 92573
  2. Yazar: CEYHAN TOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAHİT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Ahmet Avni Konuk'un,“Hanende Mecmûası”nın, nazariyat kısmı ile Rast jTgrdesinde karar-vefen-U-makamda bestelenmiş eserlerin bugünkü dile çevrilmea lçonu_olarak ele alınmıstiL- 1-24 sahifeleri arasında; Mukaddime ile başlayan nazari kısımla birlikte, 84-102, 108-111, 114-134, 140-143, 145-147, 150-152, 154-169, 172-173, 176-179, 182- 207, 211-217 sahifeleri arasındaki; Nihâvend, Nev-eser, Süznâk, Pesendîde, Büzürg, Kürdili hicazkâr makamlarında yer alan 493 eser bugünkü dile çevrilmiştir. Giriş bölümünde, yapılan çalışmalar ve amaç belirtilmiştir, ü.bölümde Hanende Mecmûası“nı tertip eden Ahmet Avni Konuk'un hayatı, musikî hayatı ve eserlerine değinilmiştir. Ill.bölümde, ”Hanende Mecmûası“nın içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca mecmuada, eserleri olan bestekârların listesi de yer almıştır. Mecmua hakkında verilen bilgilerden sonra, nazari kısmın bugünkü dile çevirisi yapılmıştır. Bölüm sonunda, Ahmet Avni Konuk'un, nazariyat, musikî tarihi, usûl, bestekârlık ve Türk Musikîsi formları konularındaki bilgilerin değerlendirilmesi de yer almıştır. IV.bölümde, Rast perdesinde yer alan 1 1 makam faslının dökümü yapılmış ve 493 eser günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Bu mecmuadan elde edilen bilgiler, günümüzdeki Türk Musikîsi Nazariyatı bilgileri ile karşılaştırılmış, sonuç bölümünde farklılıkları belirtilmiştir. ”Hanende Mecmuası“, güfte mecmualarının en kapsamlısı ve en büyüğü olarak bilinir. Bünyesinde, 218 bestekârın bestelemiş olduğu 95 makama ait fasıl yer alır. Toplam eser sayısı 2784 adettir. Mecmuada, güftelerin yanısıra nazari bilgiler de yer alır. Bu eser, bilinen Türk Musikîsi Nazariyatı ve Usûl bilgilerinin, Türk Musikîsi Repertuarının kaynağı halindedir. ”Hanende Mecmuası“, yukarıda da belirtildiği gibi, ”Ahmet Avni Konuk'un bestecilik alanındaki çalışmaları, yaşadığı dönem içersinde feyz aldığı hocası ve diğer bestecilerden istifade ettiği, bu itibarla da, kendi çalışmalarına yansıyan hususiyetleri, yine bestekârın ilmi olarak nazariyat alanında yaptığı önemli çalışmaları ve bazı makamlar üzerinde bestelemiş olduğu eserlerin geniş anlamda incelenmesi ve bugünkü Türkçeye çevrilerek, gelecekte de icracılara, bestekârlara ve araştırmacılara faydalı olacağı düşüncesiyle geniş ve kapsamlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis“Hanende Mecmuası”an Ahmet Avni Konuk' s periodical, is chosen as a matter. In this study, that old Turkish magazine's theoretical structure and it's works-compositioned by way of Rast pitch are trandated into today's Turkish language. Between 1 and 24 pages theoretical section beginning with Mukaddime is translated into today's Turkish language. And in the pages of 84-102, 108-111, 114- 134, 140-143, 145-147, 150-152, 154-169, 172-173, 176-179, 182-207, 211-217; Nihâvend, Nev-eser, Sûznâk, Pesendîde, Büzürg, Zavîl, Mahur, Şevk-î Dil, Tarz-ı Nevîn, Hicazkâr, Kürdili hicazkâr modes are also translated-total 493 works. In the introduction section studies and goal are explained. In the second section Ahmet Avni Konuk's biography is de tailed his life, his musical achievements and his works. In the third section it is informed about the content of“Hanende Mecmuası”. Besides, the compositors who are found in that periodical and their works are also listed. After informing about the periodical, theoretical section is translated into today's language. At the end of the section Ahmet Avni Konuk's opinions about theoretical, the history of music, rhythm, compositorship and Turkish music forms are appraised. In the fourth section 1 1 modes which are all in Rast picth, are listed. And, 493 works are translated in to modern Turkish language. The information which gained from that periodical are compared with contemporary Turkish Music Theoretical information. The differences are submitted in the section of conclusions.“Hanende Mecmuası”is known as the most comprehensive and the biggest lyrics periodical. It consists fasıl relating to 95 modes which was compositioned by 28 compositors. Total works are 2784. In the periodical not only lyrics but theoretical information are exist. That work is the basic source of known Turkish Music theoretical rithym know ledge and Turkish Music repertory. As it is declared above; when we examine“Hanende Mecmuası”of Ahmet Avni Konuk we understand that on his works in the field of composing he utilized his master who enlightened him and the other composers who live during his lifetime. Therefore he was very well examined on his works which reflect his own characteristics, and also his important works on scientific theory and works on some concept of melodic performances which are widely researched. By translating these researches into contemporary Turkish in an enormous and extent way it was thought that it will be very useful for the performers, composers and researchers in the future. VI m.