Spor bilimlerinde görev alan akademisyenlerin çok yönlü liderlik yönelimleri ile örgütsel gelişmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the multi-functional leadership orientations and organizational development levels of academicians working in sports sciences
  1. Tez No: 925740
  2. Yazar: MOHAMMED NOORULDEEN IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimlerinde görev alan akademisyenlerin çok yönlü liderlik yönelimleri ile örgütsel gelişmişlik düzeyleri arasindaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan yükseköğretim kurumlarının spor eğitimi veren bölümlerinde görev alan 145 akademik personel katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'', Dursun ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen, 19 madde ve 4 alt boyuttan oluşan Çok Yönlü Liderlik Yönelimi Ölçeği ile Çetin ve Karaokur (2022) tarafından geliştirilen 18 madde ve 3 alt boyuttan oluşan Örgütsel Gelişmişlik Düzeyi Belirleme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet değişkeni ile örgütsel gelişmişlik düzeyi belirleme ölçeği alt boyutlarından örgütsel müdahale alt boyutuna göre kadınların lehine anlamlı farklılık olduğu, medeni durum değişkeni ile çok yönlü liderlik yönelimi ölçeği alt boyutlarından insan kaynaklı liderlik alt boyutuna göre evli olan akademisyenlerin lehine anlamlı farklılık olduğu, medeni durum değişkeni ile örgütsel gelişmişlik düzeyi belirleme ölçeği alt boyutlarından örgütsel değerlendirme alt boyutuna göre bekar akademisyenlerin lehine anlamlı farklılık olduğu, idari görev değişkeni ile çok yönlü liderlik yönelimi ölçeği alt boyutlarından insan kaynaklı liderlik ve karizmatik liderlik alt boyutlarına göre idari görevi olmayan akademisyenlerin lehine anlamlı farklılık olduğu, unvan değişkeni çok yönlü liderlik yönelimi ölçeği insan kaynaklı liderlik alt boyutu arasında öğretim görevlisi akademisyenler ve doçent unvanına sahip akademisyenler açısından, doçent unvanına sahip akademisyenlerin lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the multifaceted leadership orientations of academicians working in sports sciences and their organizational development levels. The relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. 145 academic personnel working in the sports education departments of higher education institutions in the Western Black Sea Region participated in the research. In the research, ''Personal Information Form'', the Multifaceted Leadership Orientation Scale consisting of 19 items and 4 sub-dimensions developed by Dursun et al. (2019), and the Organizational Development Level Determination Scale consisting of 18 items and 3 sub-dimensions developed by Çetin and Karaokur (2022) were used as data collection tools. SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the obtained data. According to the gender variable of the participants and the organizational development level determination scale sub-dimensions of organizational intervention sub-dimension, there was a significant difference in favor of women; according to the marital status variable and the multi-dimensional leadership orientation scale sub-dimensions of human-sourced leadership sub-dimension, there was a significant difference in favor of married academicians; according to the marital status variable and the organizational evaluation sub-dimension of organizational development level determination scale sub-dimensions, there was a significant difference in favor of single academicians; according to the administrative duty variable and the multi-dimensional leadership orientation scale sub-dimensions of human-sourced leadership and charismatic leadership sub-dimensions, there was a significant difference in favor of academicians without administrative duties; between the title variable and the multi-dimensional leadership orientation scale human-sourced leadership sub-dimension, there was a significant difference in favor of academicians with the title of associate professor in terms of academicians with the title of associate professor and academicians with the title of associate professor.