Tipik ve hipersensitif dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine ilişkin değişkenlerin incelenmesi
Investigation of variables related to mothers of children with typical and hypersensitive tactile development
  1. Tez No: 925739
  2. Yazar: RUMEYSA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, tipik ve hipersensitif dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine ilişkin uyku kalitesi, ebeveynlik stresi ve ebeveynlik tutumu değişkenlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 4-6 yaş aralığında olan toplamda 106 anne katılım sağlamıştır. Araştırmada Sosyodemografik form, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Anne Baba Stres Ölçeği (ABSÖ), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Duyu Profili kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların anneleri, tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine göre daha yüksek ebeveyn stresi yaşamaktadır (p < 0,001). Tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların anneleri, dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların annelerinden anlamlı düzeyde daha yüksek demokratik ebeveynlik tutumları sergilemişlerdir (p < 0,001). Dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların anneleri, tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine göre daha yüksek otoriter ebeveynlik tutumu göstermiştir (p < 0,001). Tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların anneleri dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların annelerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek aşırı koruyucu ebeveynlik tutumu sergilemişlerdir (p = 0,025). Dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların anneleri tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine göre daha yüksek izin verici ebeveynlik tutumu belirtmiştir (p = 0,016). Dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların anneleri tipik dokunsal gelişim gösteren çocukların annelerine göre daha yüksek düzeylerde genel uyku bozukluğu yaşamaktadır (p < 0,001). Sonuç olarak, dokunsal hipersensitif gelişim gösteren çocukların annelerinin stres ve uyku problemleri, onların günlük yaşam aktiviteleri ve sosyal yaşantılarına katılımlarını zorlaştırmaktadır. Bu çocukların, ergoterapistler tarafından tespit edilip, duyu bütünleme ve ergoterapi temelli uygulamalarla desteklenmesi, duyusal uyaranları tipik şekilde algılamalarını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu tür müdahaleler, aynı zamanda annelerin uyku, stres gibi günlük yaşam aktivitelerine katılımını arttırarak, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesine katkı sağlayabiliceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the variables of sleep quality, parenting stress, and parenting attitudes in mothers of children with typical and hypersensitive tactile development. A total of 106 mothers, aged 4-6 years, participated in the study. The research utilized the Sociodemographic Form, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Parental Stress Scale (PSS), Parenting Attitude Scale (PAS), and Sensory Profile. According to the results, mothers of children with hypersensitive tactile development reported higher levels of parenting stress compared to mothers of children with typical tactile development (p < 0.001). Mothers of children with typical tactile development exhibited significantly higher democratic parenting attitudes than mothers of children with hypersensitive tactile development (p < 0.001). Furthermore, mothers of children with hypersensitive tactile development displayed higher authoritarian parenting attitudes than mothers of children with typical tactile development (p < 0.001). In addition, mothers of children with typical tactile development reported significantly higher levels of overprotective parenting attitudes compared to mothers of children with hypersensitive tactile development (p = 0.025). Mothers of children with hypersensitive tactile development reported significantly higher permissive parenting attitudes compared to mothers of children with typical tactile development (p = 0.016). Finally, mothers of children with hypersensitive tactile development reported higher levels of general sleep disturbances compared to mothers of children with typical tactile development (p < 0.001). In conclusion, the stress and sleep problems experienced by mothers of children with hypersensitive tactile development hinder their participation in daily activities and social lives. Identifying these children by occupational therapists and supporting them with sensory integration and occupational therapy-based interventions may help them perceive sensory stimuli in a typical manner. Such interventions could also improve the participation of mothers in daily life activities, such as sleep and stress management, thereby enhancing their quality of life.