Bilgi ve belge yönetimi bölümü lisans öğrencilerinin akademik sahtekârlık eğilimleri: Atatürk Üniversitesi örneği
Academic dishonesty tendency of undergraduate students of information and records management department: The case of Atatürk University
  1. Tez No: 925764
  2. Yazar: TUĞBA KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akademik sahtekârlık günümüzde teknolojinin ve internetin yaygın kullanımıyla birlikte lisans öğrencileri arasında hızla artmaktadır. Araştırmada Atatürk Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü (BBYB) lisans öğrencilerinin akademik sahtekârlık eğilim düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada, deneysel olmayan araştırma desenlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Veriler; ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak Atatürk Üniversitesi BBYB'de 2022-2023 eğitim-öğretim yılında eğitimlerine devam eden 200 lisans öğrencisinden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Akademik Sahtekârlık Eğilimi Ölçeği (ASEÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizi, frekans (f), yüzde (%) hesapları ile anlamlı farklılık testleri için Çift Yönlü MANOVA kullanılmıştır. Analizler SPSS 21 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre, dört ayrı faktör içinde öğrencilerin akademik sahtekârlık eğilim düzeyleri kısmen çıkmıştır. MANOVA sonuçlarına göre cinsiyet bağımsız değişkeninin dört bağımlı değişken üzerinde anlamlı etkisi yokken, sınıf düzeyine göre atıflara yönelik sahtekârlık eğilimi alt boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Tukey HSD testi sonuçlarına göre atıflara yönelik sahtekârlık eğilimi bağımlı değişkeni için birinci sınıflarla üçüncü sınıflar ve birinci sınıflarla dördüncü sınıflar arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Diğer taraftan cinsiyet*sınıf bağımsız değişkenleri birlikte değerlendirildiğinde ise cinsiyet*sınıf etkileşiminin bağımlı değişkenler üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan durum saptaması yapılmıştır. Tespit edilen sorunlara yönelik öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current era, academic dishonesty among undergraduate students is rapidly increasing in tandem with the swift advancement of technology and the internet. This study focuses on uncovering academic dishonesty tendencies among undergraduate students at the Department of Information and Records Management (IRM) at Atatürk University. A cross-sectional survey design, one of the non-experimental research patterns, was employed in the study. The data were gathered from 200 undergraduate students continuing their education at Atatürk University's IRM during the 2022-2023 academic year, by using purposive sampling method. The“Academic Dishonesty Tendency Scale (ADTS)”was utilized as the data collection instrument. Data analysis was conducted by using SPSS 21 software, incorporating frequency (f) and percentage (%) calculations and Two Way MANOVA. According to the findings, the levels of academic dishonesty tendencies among students have partially emerged within four distinct factors. MANOVA results yielded no significant differences on four dependent variables with regard to gender, while there are differences on committing dishonesty in citations dimension according to seniority of students. Tukey HSD Post hoc test results showed that indicated that first-year students are more inclined toward committing dishonesty in citations compared to third and fourth grade students. On the other hand, there is no interaction effect of gender and seniority on dependent variables detected. As a result of the research, current tendencies on ADTS among students described and suggestions were offered accordingly.