Dolandırıcılık suçunun 'Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında' işlenmesi
Committing the crime of fraud 'During the commercial activities of persons who are merchants or company managers or acting on behalf of the company; cooperative managers within the scope of the activities of the cooperative'
- Tez No: 925765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir. Dolandırıcılık suçuyla şahıslar arasındaki ilişkilerde aranan iyi niyet ve güvene zarar verilmektedir. Ticari faaliyeti meslek olarak icra eden kişilerin güvenilirliğini sağlamak amacıyla, bu suçun, tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden ve kooperatif yöneticisi olan kişilerin ticari faaliyetleri yahut kooperatif faaliyeti sırasında işlenmesi, TCK'nın 158/1-h bendinde nitelikli hal kabul edilmiştir. Suç niteliği itibariyle sadece bu kişiler tarafından işlenebildiğinden özgü suç özelliği göstermektedir. Uygulamada çokça işlenmesi, arz ettiği önem, bir lisansüstü çalışmasına daha önce konu olmaması sebebiyle tercih ettiğimiz“Dolandırıcılık Suçunun ”Tacir veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Ticari Faaliyetleri Sırasında; Kooperatif Yöneticilerinin Kooperatifin Faaliyeti Kapsamında“ İşlenmesi”konulu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dolandırıcılık suçunun kanuni tanımı, bu suçla korunan hukuki değer ve suçun unsurları incelenmiştir. İkinci bölümde dolandırıcılık suçunun“Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında”işlenmesi detaylıca irdelenmiş olup; maddede geçen ticaret hukuku kavramları da açıklanmaya çalışılmış, uygulamadan örneklerle konu etraflıca tartışılmış ve bu hususa ilişkin içtihatlar değerlendirilmiştir. Son bölümde ise suçun özel görünüş şekilleri, suçun unsurları dışında kalan haller, suçun soruşturma ve kovuşturma usulü ile yaptırım ve zamanaşımı konularına değinilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for the crime of fraud to be established, the perpetrator must deceive someone through fraudulent behavior that is capable of misleading them, causing harm to the person or others, and benefiting themselves or others. The crime of fraud violates the trust and good faith that should exist in relationships between individuals. In order to ensure the reliability of individuals engaged in commercial activities as a profession, the commission of this crime by merchants, company managers, or individuals acting on behalf of a company, as well as by cooperative managers during their commercial or cooperative activities, is considered an aggravated form under Article 158/1-h of the Turkish Penal Code. Due to its nature as a crime that can only be committed by such individuals, it has the characteristic of a special offense. Due to its frequent occurrence in practice, its significance, and the fact that it has not previously been the subject of a graduate thesis, our chosen thesis topic is;The Crime of Fraud Committed During the Commercial Activities of Merchants, Company Managers, or Individuals Acting on Behalf of a Company; and During the Activities of Cooperative Managers; This thesis is divided into three sections. The first section examines the legal definition of the crime of fraud, the legal values protected by this crime, and the elements of the offense. The second section provides a detailed analysis of the commission of the crime of fraud during the commercial activities of merchants, company managers, or individuals acting on behalf of a company, and during the activities of cooperative managers. Within this framework, legal concepts related to commercial law mentioned in the article are also explained, and the topic is discussed in depth with examples from practice and case law. The final section addresses the special forms of the crime, circumstances outside the elements of the offense,investigation and prosecution procedures, as well as penalties and statutes of limitations,thereby concluding the study.