Üç boyutlu yazıcılarda renklendirilmiş seramik çamuru kullanımı ve uygulamaları
Use and applications of colored ceramic clay in three-dimensional printers
- Tez No: 925766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Seramik şekillendirmede kullanılan teknikler, başlangıçta oldukça ilkel yöntemlerle biçimlendirilen seramik çamurundan günümüze kadar gelişerek çeşitlenen ihtiyaçlara cevap veren yenilikçi teknikler haline gelmiştir. Bu bağlamda, üç boyutlu yazıcı teknolojisi, seramik üretiminde farklı bir yaklaşım sunarak geleneksel yöntemleri hem tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Özellikle, renklendirilmiş seramik çamuruyla entegrasyonu, bu teknolojinin sunduğu olanakları daha da genişletmektedir. Üç boyutlu yazıcılar, seramik çamurun katmanlar halinde hassas bir biçimde şekillendirilmesine olanak tanırken, renklendirilmiş çamurların kullanımı, estetik açıdan zengin ve özgün tasarımlar yaratma imkanı sunmaktadır. Çalışmada, üç boyutlu yazıcılarda kullanılan renklendirilmiş çamurun kullanılabilirliğini artırmak amacıyla uygun malzeme formülasyonları oluşturulmuş ve bu pigmentlerin çamur ile olan etkileşimleri, yüzeyde oluşturduğu dokular detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, renklendirilmiş seramik çamurunun üç boyutlu baskı süreçlerine uyumunu, tasarım aşamasından üretime kadar kapsamlı bir şekilde incelemiş; elde edilen sonuçlar, seramik malzemenin dijital üretimde daha verimli ve estetik bir şekilde kullanılmasına dair önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The techniques used in ceramic shaping have evolved from ceramic clay, which was initially shaped with very primitive methods, to the present day, and have become innovative techniques that respond to diversified needs. In this context, three-dimensional printer technology offers a different approach in ceramic production, playing both a complementary role to traditional methods. In particular, its integration with colored ceramic clay further expands the possibilities offered by this technology. While three-dimensional printers allow ceramic clay to be shaped precisely in layers, the use of colored clays offers the opportunity to create aesthetically rich and original designs. In the study, appropriate material formulations were created in order to increase the usability of colored clay used in three-dimensional printers, and the interactions of these pigments with clay and the textures they create on the surface were examined in detail. This study examined the compatibility of colored ceramic clay with three-dimensional printing processes comprehensively, from the design stage to production; the results obtained provide important data on the more efficient and aesthetic use of ceramic materials in digital production.