Türkiye'de askeri darbe dönemlerindeki iklimin siyasal iletişim aracı olarak müziğe yansıması
The reflection of the political climate during military coup periods in Turkey on music as a political communication tool
  1. Tez No: 925781
  2. Yazar: MERVE KUL SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Darbe dönemleri geçmişten bugüne dek romanlara, şiirlere, şarkılara, filmlere konu olmaktadır. Darbeler ülke tarihine bıraktığı izlerle toplumsal hafızaya kazınmıştır ve tam da bu yüzden üzerinden seneler geçmesine rağmen halen bu konuda birçok araştırma yapılmaktadır. Darbeler psiko-sosyal, ekonomik, politik, sanatsal ve hukuksal sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada üst kavram olarak popüler kültürün en önemli ayaklarından biri olan müziğin, toplum psikolojisini derinden sarsan darbe dönemlerindeki siyasi iklimden nasıl etkilendiği incelenmek istenmiştir. Türkiye tarihinde gerçekleşmiş olan 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 Darbeleri bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Bahsi geçen darbe dönemlerinde en çok dinlenen şarkılardan siyasi anlam içeren şarkıların nitel içerik analizleri yapılarak araştırma soruları cevaplanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen temalarda, darbe dönemlerindeki siyasi iklimin ve yaşanan toplumsal olayların politik şarkılara yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From past to present, coup periods have been a recurring theme in novels, poetry, songs, and films. Coups leave an indelible mark on a nation's history, embedding themselves in collective memory. For this reason, despite the passage of years, they continue to be the subject of extensive research. Coups have profound psycho-social, economic, political, artistic, and legal repercussions. This study aims to explore how music, as a crucial component of popular culture, has been influenced by the political climate of coup periods that deeply impacted societal psychology. The research focuses on three pivotal events in Turkey's history: the coups of May 27, 1960; March 12, 1971; and September 12, 1980. Through qualitative content analysis of politically significant songs that were popular during these periods, the study seeks to answer its research questions. The findings reveal that the political atmosphere and societal events of coup periods are reflected in the themes of political songs, highlighting the intricate relationship between music and the socio-political climate of the time.