Perfüzyon eğitimi
Perfusion education
  1. Tez No: 925780
  2. Yazar: ECE DEREAĞZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, perfüzyon eğitiminin Türkiye, Avrupa, Amerika ve Kanada'daki mevcut durumlarını karşılaştırarak, eğitim süreçleri arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Perfüzyonistlerin cerrahi süreçlerdeki kritik rolü ve bu mesleğin gerektirdiği teknik ve klinik yeterlilikler göz önüne alındığında, eğitim programlarının standardizasyonu ve sürekli mesleki gelişimin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Araştırmada, Türkiye, Avrupa, Amerika ve Kanada'daki perfüzyon eğitimi süreçleri, akademik programlar, sertifikasyon gereklilikleri ve mesleki yeterlilik standartları karşılaştırılmıştır. Çalışmada literatür taraması ve mevcut eğitim müfredatlarının analizi yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye'de perfüzyon eğitiminin geçmişte usta-çırak ilişkisine dayandığını, ancak günümüzde lisans ve yüksek lisans programları ile akademik bir yapıya kavuştuğunu göstermektedir. Avrupa'da eğitim genellikle yüksek lisans düzeyinde olup, uluslararası akreditasyon süreçleri ile desteklenmektedir. Amerika ve Kanada'da ise perfüzyon eğitimi yüksek lisans düzeyinde sunulmakta ve mezuniyet sonrası sertifikasyon süreçleri ile mesleğe giriş sağlanmaktadır. Bu bağlamda, perfüzyon eğitiminin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi, sürekli mesleki gelişim programlarının oluşturulması ve teknolojik yeniliklerin eğitime entegre edilmesi önerilmektedir. Çalışma, Türkiye'deki perfüzyon eğitim sisteminin güçlendirilmesi için politika yapıcılar ve akademisyenler için rehber niteliğinde önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the current state of perfusion education in Turkey, Europe, the United States, and Canada, evaluating the differences and similarities between their educational processes. Considering the critical role of perfusionists in surgical procedures and the technical and clinical competencies required for this profession, standardizing educational programs and ensuring continuous professional development are of great importance. The research compares perfusion education processes, academic programs, certification requirements, and professional competency standards across Turkey, Europe, the United States, and Canada. A literature review and an analysis of existing educational curricula were used as research methods. The findings indicate that perfusion education in Turkey was historically based on an apprenticeship system but has now evolved into an academic structure through bachelor's and master's programs. In Europe, education is generally offered at the master's level and is supported by international accreditation processes. In the United States and Canada, perfusion education is conducted at the graduate level, with professional entry regulated through post-graduate certification processes. In this context, it is recommended that perfusion education be aligned with international standards, continuous professional development programs be established, and technological advancements be integrated into training. This study provides significant insights for policymakers and academics to strengthen the perfusion education system in Turkey..