Horasan/Azerbaycan uygarlık üreten medeniyet havzası (15. yüzyıla kadar)
The civilization-producing culture territory of Khorasan/Azerbaijan (Until the 15th century)
  1. Tez No: 925782
  2. Yazar: RAHİM CAVADBEYLİ (JAVADPOUR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Çalışmanın öznesi, uygarlık, uygarlık üreten medeniyet, bilhassa tarihi 'Horasan/Azerbaycan Uygarlık Üreten Medeniyet Havzası' olmuştur. Kuzeybatı Çin, büsbütün Sibirya'yı kapsayan Orta Asya, Hindistan Yarımadası, Yemen, Irak-i Arap, Halep-Şam, Doğu Afrika'daki Tanzanya'ya bağlı Zengibar, Kuzey Afrika, Arkhangelsk limanına kadar uzanan Deşt-i Kıpçak, Anadolu, Azerbaycan, İran ve Kafkasya dahil bütün bu bölge, başka bir ifade ile Türk ve Türklerle kavmi ve medeni cihetten yakınlık hisseden halkların yaşadıkları bu Avrasya coğrafyası kültür havzası olarak ele alınarak incelenmiştir. Son 6-7 bin yılın en gelişmiş ve kadim dünya'da en çok yayılmış ve benimsenmiş medeniyet olarak ele alınan bu külür havzası, 19. yüzyıldan itibaren Eurocentric terimler kategorisinde değerlendirilen 'Mezopotamya adıyla yönlendirilmek istense de aslında bunun Horasan/Azerbaycan medeniyet havzsaı olduğu üzerinde durulmuştur. Kültür havzası, 'Tek Tanrılı Dinlerden' özellikle İbrahimi dinlerden başlayarak ele alınmış, ancak zaman dilimi olarak odak noktası İslam sonrasından 15. yüzyıla kadar bir dönem üzerinde durulmuştur. Kültür havzasında 'Şuubiye' hareketinin başarısıyla İslam değerleri esasında oluşmuş olan 'Ortak İslam', 'Ortak Kültür', 'Ortak Dil' anlayışı üzerinden kurulmuş olan medeniyet geniş biçimde ele alınarak incelenmiştir. Siyasi iradenin parçalanmasını müteakiben (15. yy.) ortak medeniyetin parçalanmasına değin Türkçe, Farsça ve Arapça üzerinden oluşmuş olan birleşik medeniyetin çeşitli konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is Culture, civilization-producing culture, especially the historical 'Khorasan/Azerbaijan Civilization-Producing Culture territory'. Northwest China, Central Asia covering all of Siberia, the Indian Subcontinent, Yemen, Iraq-i Arab, Aleppo-Damascus, Zengibar of Tanzania in East Africa, North Africa, Dasht-i Qipchak extending to the port of Arkhangelsk, Anatolia, Azerbaijan This whole region, including Iran and the Caucasus, in other words, the Turks and the people who feel close to the Turks in terms of their tribe and civilization, is experiencing this situation. The Eurasian geography was examined as a cultural territory. Although this cultural territory, which is considered as the most developed and most widely spread and adopted civilization in the last 6-7 thousand years in the ancient world, has been referred to as 'Mesopotamia', which has been evaluated in the category of Eurocentric In terms since the 19th century, it has been emphasized that it is actually the Khorasan/Azerbaijan civilization territory. The cultural territory was discussed starting from the 'Monotheistic Religions', especially the Abrahamic religions, but the focus was on a period from the post-Islamic period to the 15th century. With the success of the 'Shuubiye' movement in the cultural territory, the civilization established on the basis of Islamic values, 'Common Islam', 'Common Culture' and 'Common Language' has been examined in detail. Following the disintegration of political will (15th century) until the disintegration of the common civilization, various issues of the unified civilization formed through Turkish, Persian and Arabic were emphasized.