İzmir tarihi kent merkezinde avlulu/bahçeli konut kullanımının yerin kimliğine etkisi: Konak ilçesi Altınordu ve Pazaryeri mahalleleri örneği
Courtyard/garden in Izmir historical city centre the effect of residential use on the identity of the place: Konak the example of Altınordu and Pazaryeri neighbourhoods
  1. Tez No: 925851
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZÜYAMANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEPCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Morphology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, toplumsal mekânın parçası niteliğindeki geleneksel konut dokusu ve Lefebvre'nin kent mekânı kavramlarından“anlamlandırılan mekân”niteliğindeki avlulu/bahçeli konut kullanımı temel bileşenleri aşağıdan yukarıya yaklaşımla kentsel morfolojik analizler üzerinden yapılan okumalar ile çözümlenerek ve mülakat/görüşmelerden elde edilen bulgularla desteklenerek yerin kimliği oluşumundaki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.. Çalışmanın kurgusu nitel araştırma yöntemine dayanmakta olup, çalışma alanındaki kentsel doku, kentin en küçük birimi bina, binaları çevreleyen açık alanların birlikteliğiyle oluşan parsel ölçeğinden başlayarak, avlulu/bahçeli konut kullanımları özelinde ve çalışma alanı bütününe yönelik olmak üzere tümevarım yaklaşımıyla kentsel morfolojik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve kentsel morfolojik analizlerinden elde edilen bulguları desteklemeye yönelik mülakat/görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı bütününde ve avlulu/bahçeli konut kullanımları özelinde yapılan kentsel morfolojik analizler sonucu kimlik bileşenleri arasında yer alan yapılı çevre bağlamında ve görüşme/mülakatlar sonucu elde edilen bulgular değerlendirilerek yerin kimliği oluşumunda etkin unsurlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geçirdiği süreçte, farklı dinamiklerin etkisiyle kent yaşamından ayrışan çalışma alanı, geleneksel konut dokusunun sahip olduğu değerler, yerin kimliği oluşumundaki etkisi göz önüne alınarak, kentle tekrar bütünleştirilmesi, önem teşkil etmektedir. Bu kapsamda, çalışma alanının canlandırılması, yaşam kalitesinin arttırılması, miras değerlerinin sürekliliği ve geçmiş izlerin, nesiller arasındaki devamlılığının sağlanması hedefleri doğrultusunda mevcut koruma stratejilerinin tekrar gözden geçirilerek, yaşanan sorunların çözümüne katkı sunmaya yönelik hususlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the effect of the traditional housing texture, which is a part of the social space, and the basic components of the use of housing with courtyard/garden, which is one of Lefebvre's concepts of urban space, on the formation of the identity of the place by analysing the basic components of the use of housing with courtyard/garden, which is a 'meaningful space' from Lefebvre's concepts of urban space, through readings made through urban morphological analyses with a bottom-up approach and supported by the findings obtained from interviews/interviews. The design of the study is based on the qualitative research method and the urban texture in the study area has been analysed with the urban morphological analysis method with an inductive approach, starting from the parcel scale formed by the combination of the smallest unit of the city, the building, the open spaces surrounding the buildings, the courtyard / garden housing uses and the whole of the study area, and interviews / interviews were conducted to support the findings obtained from urban morphological analysis. As a result of the urban morphological analyses conducted in the whole study area and specific to the courtyard/garden housing uses, it was concluded that there are effective elements in the formation of the identity of the place by evaluating the findings obtained as a result of interviews/interviews and in the context of the built environment, which is among the identity components. It is important to reintegrate the study area, which has been separated from urban life under the influence of different dynamics in the process it has gone through, with the city, taking into account the values of the traditional housing texture and its impact on the formation of the identity of the place. In this context, in line with the objectives of revitalising the study area, increasing the quality of life, ensuring the continuity of heritage values and the continuity of past traces between generations, the existing conservation strategies have been reviewed and issues to contribute to the solution of the problems experienced are included.