The Conservation and development potential in İzmir historical city center, case of Damlacık
İzmir tarihi kent merkezinde koruma ve gliştirme potansiyelinin değerlendirilmesi, Damlacık örneği
- Tez No: 50179
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
IX İzmir'in tarihi yerleşmesi niteliğindeki bu bölgenin çöküntü bölgesi olmaktan kurtarılması için çevresel ve yapısal kararlar üretilmiştir. Dördüncü olarak, Odun kapı mahallesinde, bu eski kent mekanının, tarihi çevreyi bozmadan kentle bütünleşecek bir biçimde koruma, sağlıklaştırma ve yeniden geliştirme tekniklerini kullanarak, kentsel tasarım ilkeleri doğrultusunda düzenlenmesi amaçlanan örnek bir koruma projesi hazırlanmıştır. Tarihi kent parçalan için koruma imar planları yapılmakta fakat bu planların uygulamalarında ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden planlarla birlikte organizasyon ve fınans potansiyellerime ele alınması gerektiğinden ayrıca bir organizasyon modeli ve ekonomik kaynak sağlanmasına yönelik bir model de önerilmiştir. Ve son olarak da, başarılı bir tarihi çevre koruması için yapılması gerekenler, öneriler ve yapılan örnek planlama çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir.VIII tarihsel kimliğine darbe almıştır. Bu alanlar ya betonlaşarak bozulmakta yada giderek ekonomik ömürlerini yitirmekte, çevresel değerler olumsuz etkilenmekte ve alan köhneleşerek çöküntü alanlarını oluşturmaktadır. Bu alanlarda daha çok alt gelir grupları ikamet etmekte olup, bu alanda yaşayanların, alanın niteliklerinin iyileştirilmesinde ve görsel değerlerinin arttırılmasında bireysel çabaları neyazık ki yetersiz kalmaktadır. Tarihi kent merkezindeki konut dokusunun köhneleşmeden yapısını korumasında en etkin metodlardan biriside fonksiyon dönüşümüdür. Bu dönüşüm kontrollü olmalıdır. Gelecek kullanımda en önemli nokta, yapısal olarak korunması istenilen dokuya zarar vermeden onu yaşatacak kullanım türünü içermesidir. Bu günümüzü ve geleceğimizi birbirinden koparmadan bütünleştirerek ele alındığında kentin kimliğini tehdit edecek düzeyde bir değişim önlenmelidir. Ancak sosyal ve ekonomik yaşamdaki değişimleri de değerlendirmemiz gerekmektedir. Böyle bir süreç içerisinde, korunacak değerlerin tanımlanması, kentsel yaşam içerisinde günümüz ve gelecekteki konumlarını etkiliyecek uygulamalar ancak çok yönlü katılım, ileriye dönük bir bakış açısı ve konsensüs oluşturulması ile sağlanabilir. Bunun yanı sıra uygulama aşaması için, iyi bir organizasyon ve yeterli ekonomik kaynak sağlanması bir diğer önemli noktadır. Bu tezde, korumanın teorik yönüne değindikten sonra, ilk olarak çalışma alanı olan ve tarihi kent merkezinde yer alan Damlacık'ın fiziksel ve çevresel yapısı ile ilgili araştırma, analiz ve tespitler yapılmıştır. İkinci olarak Odunkapı, Türkyılmaz ve Yıldız mahallelerinden oluşan alt-çalışma alamnda detaylı fiziksel ve çevresel yapı ile ilgili bilgiler toplanmış, yaşayanların sosyo kültürel yapıları ve ticari yapı yapılan sosyal yapı ve ticari yapı anketleri ile tespit edilmiştir. Üçüncü olarak, tüm toplanan bilgiler değerlendirildikten ve analizler yapıldıktan ve çalışma alanının koruma ve geliştirme potansiyeli değerlendirildikten sonra sonuç olarak bu bölgenin güçlü bir koruma ve geliştirme potansiyeli olan bir alan olduğu tespit edilmiştir.IX İzmir'in tarihi yerleşmesi niteliğindeki bu bölgenin çöküntü bölgesi olmaktan kurtarılması için çevresel ve yapısal kararlar üretilmiştir. Dördüncü olarak, Odunkapı mahallesinde, bu eski kent mekanının, tarihi çevreyi bozmadan kentle bütünleşecek bir biçimde koruma, sağlıklaştırma ve yeniden geliştirme tekniklerini kullanarak, kentsel tasarım ilkeleri doğrultusunda düzenlenmesi amaçlanan örnek bir koruma projesi hazırlanmıştır. Tarihi kent parçalan için koruma imar planları yapılmakta fakat bu planların uygulamalarında ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden planlarla birlikte organizasyon ve fınans potansiyelleride ele alınması gerektiğinden ayrıca bir organizasyon modeli ve ekonomik kaynak sağlanmasına yönelik bir model de önerilmiştir. Ve son olarak da, başarılı bir tarihi çevre koruması için yapılması gerekenler, öneriler ve yapılan örnek planlama çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI Thirdly, after evaluating of those data, we determined the zone that carries strong potentials of conservation and development. For surviving the site and not to transform into a slum area, environmental and structural guidelines have been constituted. Fourth, in Odunkapi quarter, a sample conservation project has been prepared with the aim of integrating the historic zone with the city without destroying the historical structure and values by conservation, rehabilitation and reconstruction techniques and urban design principles. For historical sites, conservation plans have been prepared but those plans brought up serious defects in the course of implementation. Because of that reason in urban design projects prepared for the areas, organisation and finance potentials should be seriously considered. Also establishing an organisation model and resources finding out models have been suggested. Finally, conclusions, suggestions and result of planning study in order to conserve a historical site successfully is evaluated.VI Thirdly, after evaluating of those data, we determined the zone that carries strong potentials of conservation and development. For surviving the site and not to transform into a slum area, environmental and structural guidelines have been constituted. Fourth, in Odunkapi quarter, a sample conservation project has been prepared with the aim of integrating the historic zone with the city without destroying the historical structure and values by conservation, rehabilitation and reconstruction techniques and urban design principles. For historical sites, conservation plans have been prepared but those plans brought up serious defects in the course of implementation. Because of that reason in urban design projects prepared for the areas, organisation and finance potentials should be seriously considered. Also establishing an organisation model and resources finding out models have been suggested. Finally, conclusions, suggestions and result of planning study in order to conserve a historical site successfully is evaluated.VI Thirdly, after evaluating of those data, we determined the zone that carries strong potentials of conservation and development. For surviving the site and not to transform into a slum area, environmental and structural guidelines have been constituted. Fourth, in Odunkapi quarter, a sample conservation project has been prepared with the aim of integrating the historic zone with the city without destroying the historical structure and values by conservation, rehabilitation and reconstruction techniques and urban design principles. For historical sites, conservation plans have been prepared but those plans brought up serious defects in the course of implementation. Because of that reason in urban design projects prepared for the areas, organisation and finance potentials should be seriously considered. Also establishing an organisation model and resources finding out models have been suggested. Finally, conclusions, suggestions and result of planning study in order to conserve a historical site successfully is evaluated.