Van Gölü havzası Hellenistik ve Roma dönemi sorunsalı
Lake Van basin Hellenistic and Roman period problematic
- Tez No: 925858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Dağlık Doğu Anadolu coğrafyasında Demir Çağı'nın önemli krallıklarından Urartulara başkentlik yapmış Van ili, bölgenin iklim açısından daha ılıman bir noktasından yer alması dolayısıyla her dönem yerleşim lokalizasyonu açısından tercih edilmiş; Van Gölü Havzası sınırları dahilinde önemli bir noktadadır. Demir çağın ardından tarihte önemli bir dönemi ifade eden Hellenistik ve bir dünya imparatorluğuna ismini veren Roma Dönemi'nde bölgedeki kullanım ve çalışmalar ise, oldukça kısıtlıdır. Hazırlanması planlanan doktora tezi ile bahse konu bu kısıtlı çalışmalara dair dönem sorunsalları arkeolojik ve literatür verilerinin kompozit bir biçimde değerlendirilmesiyle tez önerisinin adında da vurgulanan dönem sorunsalına bütünsel bir yaklaşımla açıklık getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, Van ve Bitlis'in içinde yer aldığı Van Gölü Havzası esas alınmakla birlikte, Doğu Anadolu Bölgesi sınırlarına dahil Elazığ, Malatya, Muş, Bingöl ve ilgili bölgenin diğer illerdeki kazı, araştırma ve literatür verileri göz önünde bulundurularak kronolojik ve siyasi olaylara dair yapılmış kısıtlı çalışmalara, arkeolojik bulgularla destekli derinlemesine bir çalışmayla açıklık getirilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The province of Van, the capital of Urartians, was one of the important kingdoms of the Iron Age in the mountainous East Anatolia region, and was preferred in terms of the localization of the settlement in every period due to its location from a more temperate point in terms of climate. It is an important point within the boundaries of Lake Van Basin. After the Iron Age, Hellenistic and a world empire, which is an important period in history, and its use in the region are very limited. The aim of this thesis is to clarify the problematic of the term problematic, which is emphasized in the name of the thesis proposal, in terms of the periodical problems and archaeological and literature data. In this context, although Van and Bitlis are located in the Van Lake Basin, Elazig, Malatya, Muş, Bingöl and other provinces of the Eastern Anatolia Region, including the excavation, research and literature data taking into account the chronological and political events limited work is planned to be clarified by an in-depth study supported by archaeological findings.