Enflamatuvar bağırsak hastalığı olan çocuklarda anemi sıklığı ve risk faktörleri
Anemia and risk factors in children with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 925859
  2. Yazar: SELİN ASLAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE KULOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç Enflamatuvar bağırsak hastalığında (EBH) aneminin karmaşık ve çok faktörlü bir etiyolojisi vardır, ancak çoğunlukla demir eksikliği ve kronik hastalık anemisinin bir kombinasyonu sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada EBH'li çocuklarda tanı anında anemi sıklığı, şiddeti ve tipi ve anemi ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem 1 Ocak 2002 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında 18 yaş altında PORTO kriterlerine göre EBH tanısı almış, tanı anında tam kan sayımına, demir profiline, vitamin B12 ve folik asit düzeylerine bakılmış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen her hastanın demografik, klinik ve labratuvar bulguları oluşturulan standart bir form eşliğinde dosya bilgilerinden kaydedildi. Hastalığın anatomik tutulumu ve fenotipi Paris Sınıflandırmasına göre, hastalık aktivitesi ülseratif kolit (ÜK) ve indetermine kolitli (İK) çocuklarda pediatrik ülseratif kolit aktivite indeksi (PUCAI), Crohn hastalığı (CH) olan çocuklarda ise pediatrik Crohn hastalığı aktivite indeksi (PCDAI) ile değerlendirildi. Antropometrik veriler, Dünya Sağlık Örgütünün yayımlamış olduğu büyüme eğrileri temel alınarak, web tabanlı bir uygulamayla beden kütle indeksi (BKİ) (2 yaş üstü), boya göre ağırlık (BGA) (2 yaş altı) ve yaşa göre boy (YGB) persentil ve z skorları hesaplandı. Yaşa göre boy z skorunun -2 'den düşük olması bodurluk, BGA/BKİ z skorlarının -2'den düşük olması ise zayıflık olarak değerlendirildi. Malnütrisyon, bodurluk ve/veya zayıflığın olması olarak tanımlandı. Tüm antropometerik parametreler için z skorunun -2 ile -3 arasında olması orta derecede, -3'den daha düşük olması ise ağır derecede etkilenme, BGA veya BKİ'nin +2'den yüksek olması şişmanlık, YGB z skorunun +2'den yüksek olması ise uzun boy olarak kabul edildi. İki yaş altı çocuklarda BGA, 2 yaş üzeri çocuklarda BKİ'nin 100 mcg ve TSAT düzeyi normal/düşük olması olarak tanımlandı. Demir eksikliği ve kronik hastalık anemisinin bir arada olması miks anemi olarak kabul edildi. Miks anemi, hemoglobin düzeyi düşük, MCV normal/düşük, ferritin düzeyinin 15-100 mcg/L arasında olması olarak tanımlandı. Vitamin B12 ve folik asit eksikliğinin eşlik ettiği ve MCV değerlerinin yüksek olduğu anemi ise vitamin eksikliğine bağlı anemi olarak değerlendirildi. Anemiye direkt coombs pozitifliği ve hemoliz bulguları eşlik ediyorsa immün aracılı hemolitik anemi olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Objective The etiology of anemia in inflammatory bowel disease (IBD) is complex and multifactorial, but it is mostly due to a combination of iron deficiency anemia and anemia of chronic disease. This study aims to determine the frequency, severity, and type of anemia at diagnosis in children with IBD, as well as the risk factors associated with anemia. Method Between January 1, 2002, and December 31, 2021, patients under 18 years of age diagnosed with IBD according to the Porto criteria, who had a complete blood count, iron profile, vitamin B12, and folic acid levels at the time of diagnosis, were included in the study. Demographic, clinical, and laboratory findings of each patient were recorded on a standardized form from the patient files. The disease location and phenotype of the disease were assessed according to the Paris classification, and disease activity was evaluated with pediatric ulcerative colitis activity index (PUCAI) in children with ulcerative colitis (UC) and indetermined colitis (IC), and with pediatric crohn disease activity index (PCDAI) in children with Crohn's disease (CD). Anthropometric data, including body mass index (BMI) (for children over 2 years), weight-for-height (WFH) (for children under 2 years), and height-for-age (HFA) percentiles and z-scores were calculated using a web-based application based on the World Health Organization's growth standards. Stunting was defined as a HFA z-score below -2, and wasting was defined as BMI or WFH z-scores below -2. If the patient was wasted and/or stunted, he/she was considered to have malnutrition. For all anthropometric parameters, a z score between -2 and -3 was defined as moderate impairment, and a score lower than -3 was defined as severe impairment. Overweight was defined as a BMI or WFH z-score above +2, and tall stature was defined as a HFA z-score above +2. The BMI or WFH percentile 100 mcg/L, and normal/low TSAT levels. Mixed anemia was considered when both iron deficiency and anemia of chronic disease were present. Vitamin deficiency anemia was defined as anemia associated with vitamin B12 and folic acid deficiencies and high MCV. Immune-mediated hemolytic anemia was defined as anemia with a positive direct Coombs test and hemolysis findings.