Doğu Akdeniz'deki bazı istilacı balık türlerinden hidrolize protein eldesi ve potansiyel biyomedikal uygulamalar
Isolation of hydrolyzed protein from some invasive fish species in the Eastern Mediterranean and potential biomedical applications
- Tez No: 925857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YEMİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, istilacı balık türleri Pterois miles ve Lagocephalus sceleratus'un kafa ve deri dokularından, Alkalaz ve Nötraz enzimleri kullanılarak ve yeşil teknoloji yöntemlerinden biri olan ultrasonikatör desteğiyle balık hidrolize proteinleri (BHP) elde edilmiştir. Bu proteinlerden biyomedikal amaçlı nanolifler üretilmiş ve elde edilen nanoliflerin biyomedikal uygulamalardaki potansiyeli, fiziksel ve kimyasal analizler yoluyla değerlendirilmiştir. Her iki balık türünün kafa ve deri dokularında yapılan ekstraksiyonlarda L. sceleratus'un deri dokusundan Alkalaz ile %17,57, Nötraz ile %15,57 verim elde edilmiştir. P. miles türünde ise deri dokusundan Alkalaz ile %12,30, Nötraz ile %10,58 verim alınmıştır. Ultrasonikatör destekli ekstraksiyonlarda L. sceleratus'un deri dokusunda Alkalaz ile %19,12, Nötraz ile %15,57 verim sağlanmıştır. P. miles'te bu oranlar sırasıyla %14,02 ve %13,74 olarak belirlenmiştir. Proteinlerin toplam protein içeriği, amino asit profili, nem ve kül oranları analiz edilmiştir. Toplam protein oranları %83,98 ile %94,01 arasında değişmiş, en yüksek amino asit içeriği Glutamik Asit (%11,82) ve Aspartik Asit (%8,93) olarak tespit edilmiştir. Nem ve kül miktarları sırasıyla %2,98-3,98 ve %3,02-3,65 arasında ölçülmüştür. Bu bulgular, istilacı balık türlerinden elde edilen hidrolize proteinlerin biyomedikal uygulamalarda potansiyel kullanımına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fish hydrolyzed proteins (FHP) were obtained from the head and skin tissues of invasive fish species Pterois miles and Lagocephalus sceleratus using Alcalaz and Neutraz enzymes, along with the green technology method of ultrasonication. Biomedical-purpose nanofibers were produced from these proteins, and the potential use of these nanofibers in biomedical applications was evaluated through physical and chemical analyses. In the extraction processes of both fish species' head and skin tissues, a yield of 17.57% with Alcalaz and 15.57% with Neutraz was obtained from the skin tissue of L. sceleratus. In P. miles, a yield of 12.30% with Alcalaz and 10.58% with Neutraz was achieved from the skin tissue. In ultrasonication-assisted extractions, a yield of 19.12% with Alcalaz and 15.57% with Neutraz was obtained from the skin tissue of L. sceleratus. In P. miles, these values were 14.02% and 13.74%, respectively. The total protein content, amino acid profile, moisture content, and ash content were analyzed. The total protein content ranged from 83.98% to 94.01%, and the highest amino acid content was identified as Glutamic Acid (11.82%) and Aspartic Acid (8.93%). Moisture and ash contents were measured to be in the ranges of 2.98-3.98% and 3.02 3.65%, respectively. These findings highlight the potential use of hydrolyzed proteins obtained from invasive fish species in biomedical applications.