Türkiye'nin Kuzey Ege Denizindeki Posidonia oceanica çayırlarının Hydrozoa türleri
Hydrozoa species of Posidonia oceanica meadows in the Turkish Northern Aegean Sea coast
  1. Tez No: 925882
  2. Yazar: MISRA KOLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN AÇIK ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cnidaria filumuna ait Hidrozoa klasisi dünyada yaklaşık dört bin tür ile temsil edilmekte olup, polip ve medüz evrelerinden birini ya da her ikisini gösteren geniş bir grubu oluşturmaktadır. Hidrozoa türleri sert ve yumuşak substratumda koloniyal ve soliter olarak bulunmaktadır. Bu klasise ait türlerin deniz ekosistemleri üzerinde ekolojik ve ekonomik etkileri bulunur. Hidrozoa türleri, bulunduğu ortamların çeşitliliği, koloni yapılarının değişen çevresel koşullara karşı dayanıklılığı, çevresel değişimlere olan duyarlılıkları ve hızlı tepkileri sayesinde çevresel izlemelerde önemli biyolojik göstergeler olarak kabul edilir. Aynı zamanda insan yapımı yüzeylerde biofouling sorunlarına yol açabilirler. Türkiye'nin Kuzey Ege Denizi kıyılarında Posidonia oceanica çayırlarında dağılım gösteren Hidrozoa türlerini belirlemek amacıyla sekiz istasyona ait sıfır-on bir metre derinlik aralığından toplanan toplam kırk üç bentik örnek incelenmiştir. Araştırma bölgesinden toplanan örneklerin incelenmesi sonucunda iki ordoya ait dokuz familya, on bir genus ve on beş Hidrozoa türü tespit edilmiştir. Halecium delicalutum türünün Türkiye kıyıları için yeni kayıt olarak bulunmuştur. Çalışmada saptanan sekiz hidrozoa türü (Aglaophenia tubiformis, Clytia gracilis, Clytia hemisphaerica, Laomedea calceolifera, Orthopyxis integra, Halecium delicatulum, Kirchenpaueria halecioides ve Halopteris diaphana) Türkiye kıyılarında dağılım gösteren P. oceanica biyotobundan ilk kez bildirilmiştir. Araştırma bölgesinde en fazla tür sayısına (beş tür) sahip olan familya Campanulariidae'dir. Monotheca obliqua, Tridentata perpusilla ve Aglaophenia tubiformis araştırma bölgesinde devamlı bulunan türler olarak bulunmuştur. Araştırma bölgesinde sadece bir yabancı tür (Clytia linearis) bulunmuştur. Bu çalışmada, saptanan hidrozoa türlerine ait morfolojik, ekolojik ve dağılım özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hydrozoa class of the phylum Cnidaria is represented worldwide by approximately four thousand species, encompassing a broad group that exhibits either the polyp, medusa stage, or both. Hydrozoan species inhabit hard and soft substrates, either colonially or solitarily. These species have significant ecological and economic impacts on marine ecosystems. Due to their habitat diversity, resilience of colony structures to varying environmental conditions, sensitivity to environmental changes, and rapid responses, hydrozoans are considered important biological indicators in ecological monitoring. Additionally, they can cause biofouling issues on artificial surfaces. To identify Hydrozoa species distributed in the Posidonia oceanica meadows along Türkiye's Northern Aegean Sea coast, forty-three benthic samples were collected from eight stations at depths ranging from zero to eleven meters. Examination of the samples revealed fifteen Hydrozoa species belonging to nine families, eleven genera, and two orders. Halecium delicatulum was recorded as a new species for Turkish coasts. Eight Hydrozoa species (Aglaophenia tubiformis, Clytia gracilis, Clytia hemisphaerica, Laomedea calceolifera, Orthopyxis integra, Halecium delicatulum, Kirchenpaueria halecioides, and Halopteris diaphana) were reported for the first time in P. oceanica biotopes along Türkiye's coasts. The family Campanulariidae exhibited the highest species richness (five species). Monotheca obliqua, Tridentata perpusilla, and Aglaophenia tubiformis were identified as consistently present species. Only one alien species (Clytia linearis) was recorded in the study area. Morphological, ecological, and distributional characteristics of the identified Hydrozoa species are provided in this study.