Japonya kamu diplomasisinde yumuşak güç kullanımı ve bir örnek: Animede siber uzay olgusu
The utilisation of soft power in japanese public diplomacy and an example: Cyberspace phenomenon in anime
  1. Tez No: 925912
  2. Yazar: ELİZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Siyasal iletişim ve güç tanımlamalarının doğası, yirmi birinci yüzyılda teknolojik birikim ve küreselleşme süreçlerinin de etkisiyle değişmeye başlamıştır. Joseph Nye'ın ortaya attığı yumuşak güç kavramı, gücün kapsamına cazibe kaynağı araçları da katmıştır. Diplomasinin ilgi alanları, yeni güç tanımlamaları gibi genişlemiş, yeni aktör ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Kamu diplomasisi, kamuları uluslararası politika yapımında hedef kitle konumuna almaktadır. İstikrarlı ve iyi planlanmış kamu diplomasisi uygulamaları, devletlerin uluslararası arenada imajının istenilen yönde şekillendirilmesine katkı sağlayarak yumuşak güç kazanımına yardımcı olacaktır. Tarihsel ve kültürel nedenlerle marjinalleşen Japonya, İkinci Dünya Savaşı sonrasında askeri gücünün sınırlandırılması nedeniyle gücünü ekonomi ve kültürde yoğunlaştırma yönelimi izlemiştir. Japonya'nın kültürel öğelerindeki renklilik ve çeşitliliği avantaj haline getirmeye yönelik kamu diplomasisi uygulamalarında, kültür endüstrisi ürünlerine önem verilmektedir. Anime olarak adlandırılan Japon animasyon yapımları, denizaşırı ülke tanıtımında aktif olarak kullanılmaktadır. Çalışmada Japonya'nın kamu diplomasisi, tarihsel süreçte yaklaşımlara göre dönemleri, aktörleri ve araçları yönünden açıklanmıştır. Japon animasyonlarına, kamu diplomasisi bağlamında hangi politikalar ve icraatlar yoluyla başvurulduğu ve bu yapımlarda mesajların ne şekilde ortaya çıktığı incelenmiştir. Japon animasyon yapımlarının yumuşak güç kazanımına katkısının araştırılması amacıyla“Summer Wars”filminde siber uzay olgusu Eleştirel Söylem Analizi yöntemiyle izlenmiştir. Animede olay örgüsü, mekan, müzik ve çizim tekniklerinin yanında söyleyiş özellikleri yönünden de“biz”olarak verilen Japon aile ve toplum yapısının siber uzayda yumuşak güç alanında kazanım sağlayacak yönleriyle sunulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of political communication and power specifications has started to change with technological accumulation and the globalisation process in the 21st century. The soft power concept of Joseph Nye added the tools of the attraction into the definition of power. The interest fields of diplomacy have broadened and new power specifications, new actors, and implementations have emerged. Public diplomacy places the public as the target group during international policymaking. Consistent and well-planned public diplomacy implementations will shape the image in the international arena at will, which provides support to obtain soft power. Being marginalised due to historical and cultural reasons, Japan changed their focus of power to economy and culture, following the limitation of its military power after World War II. Cultural industry products are given importance in the public diplomacy practices of Japan with the aim of making the colourfulness and diversity of Japanese cultural elements an advantage. Japanese animation productions, namely anime, are actively used in the overseas promotion of the country. This study assesses Japan's public diplomacy through approaches in the historical process, actors, and tools. The examination focuses on which policies and actions are applied to Japanese animations in the context of public diplomacy and how messages emerge in these productions. To research the contributions of Japanese animation productions to the acquisition of soft power, the cyberspace phenomenon in the film“Summer Wars'' is evaluated through the Critical Discourse Analysis method. It has been observed that the Japanese family and society structure, which is given as ”we" in terms of utterance characteristics, as well as plot, space, music and drawing techniques in the anime, are presented with aspects that will provide gains in the field of soft power in cyberspace.