Dünya tarihi ve küresel tarih yaklaşımı ile hazırlanmış tarih ünitesinin öğrencilerin tutumlarına, başarılarına ve tarihsel önem anlayışlarına etkisi
The effect of a history unit prepared with world history and global history approach on students' attitudes, achievements and understanding of historical importance
- Tez No: 925911
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küresel tarih, modern dünyayı şekillendiren etkileşim ve bağlantıları anlamaya, bölünmüşlüğü önlemeye ve dünya inşasına dair belirli bir perspektif sunmaya yönelik bir yöntem olarak ortaya çıktı. Bu çalışmada, tarih bilimi içerisinde hızla gelişen ve yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, aynı zamanda Avrupa ve Asya'da da yaygınlık kazanan küresel tarih yaklaşımı ele alınarak bu yaklaşımın ortaöğretim öğrencilerinin tutumları, başarıları ve tarihsel önem algıları üzerindeki etkisi incelendi. Yarı deneysel desenin kullanıldığı bu araştırma, ünitenin kazanımları da dikkate alınarak üç hafta boyunca toplam altı ders saatiyle sınırlandırıldı. Deney grubundaki öğrencilere, küresel tarih perspektifini yansıtan ünite uygulanırken, kontrol grubundaki öğrencilere, mevcut tarih öğretim programında yer alan ünite sunuldu. Çalışmanın konusuna ve amacına uygun olduğu düşünülen ortaöğretim 12. sınıf öğrencileri, çalışma grubu olarak belirlendi. T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabının 5. ünitesi olan“II. Dünya Savaşı Sürecinde Türkiye ve Dünya”ünitesi, küresel tarih perspektifiyle hazırlanarak Van ili İpekyolu ilçesinde yer alan meslekî ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu lisesi ve Anadolu imam hatip lisesi olmak üzere üç farklı devlet okulunda uygulandı. Araştırmada, hem deney hem de kontrol gruplarında yer alan öğrencilere ön test ve son test olarak“Tutum Ölçeği”,“Başarı Testi”ve“Tarihsel Önem Ölçeği”uygulandı. Araştırma sonucunda, küresel tarih yaklaşımıyla hazırlanan tarih ünitesinin, ortaöğretim öğrencilerinin akademik başarılarında anlamlı ve olumlu bir etki oluşturduğu belirlendi. Günümüz dünyasının artan bağlantılı yapısı göz önünde bulundurulduğunda, bugün öğrenciler her zamankinden çok daha fazla çeşitliliğe maruz kalmaktadır. Küresel tarih yaklaşımının öğretim programlarına entegrasyonu, öğrencilerin tarihsel olaylar hakkında çok daha geniş ve çok boyutlu değerlendirmeler yapabilmelerini mümkün kılacaktır. Ayrıca, gereksiz görülen veya göz ardı edilen süreçlerin de ele alınma ihtiyacının ortaya çıkması, küresel tarihin önemini daha da artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Global history has emerged as a method to understand the interactions and connections that shape the modern world, to prevent fragmentation, and to offer a particular perspective on world-building. In this study, the global history approach, which has developed rapidly within the science of history and has become widespread not only in the United States but also in Europe and Asia, was examined and its effect on the attitudes, achievements and perceptions of historical significance of secondary school students was analysed. This research, in which a quasi-experimental design was used, was limited to a total of six lesson hours for three weeks, taking into account the acquisitions of the unit. While the unit reflecting the global history perspective was applied to the students in the experimental group, the unit in the current history curriculum was presented to the students in the control group. Secondary school 12th grade students, who were thought to be suitable for the subject and purpose of the study, were determined as the study group. The 5th unit of the Turkish Revolution History and Kemalism textbook, 'Turkey and the World in the World War II Process', was prepared with a global history perspective and applied in three different public schools, namely vocational and technical Anatolian high school, Anatolian high school and Anatolian imam hatip high school in İpekyolu district of Van province. In the study, 'Attitude Scale', 'Achievement Test' and 'Historical Importance Scale' were applied to the students in both experimental and control groups as pre-test and post-test. As a result of the research, it was determined that the history unit prepared with the global history approach had a significant and positive effect on the academic achievement of secondary school students. Considering the increasingly interconnected nature of today's world, students today are exposed to more diversity than ever before. The integration of the global history approach into the curriculum will enable students to make much broader and more multidimensional evaluations of historical events. In addition, the emergence of the need to address processes that are considered unnecessary or ignored will further increase the importance of global history.