Grafik sanatlarda afiş tasarımında litografi kullanılan örneklerin incelenmesi ve yeni tasarımlar
Examination of examples using lithography in poster design in graphic arts and new designs
- Tez No: 925925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Grafik tasarım alanında yapılan baskı çeşitlerine bakıldığında özgün baskı tekniklerinden litografinin yaygın bir biçimde kullanıldığı görülmektedir. Çalışma kapsamında grafik tasarım ürünlerinde yer alan afiş tasarımlarına odaklanılmıştır. Litografi tekniğinin ve grafik tasarımın tarihsel süreci, ve litografi tekniği ile grafik tasarımın sentezi çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Litografi tekniği kullanılarak afiş olarak tasarlanmış eserlerin incelenmesi ve analizleri bu kapsamda ele alınmıştır. Tez kapsamında litografi tekniğiyle ortaya çıkarılan tasarımların günümüzde bilgisayar destekli grafik tasarım ile yenilikçi bakış açısına sahip eserlerin ortaya konulması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
When we look at the printing types made in the field of graphic design, it is seen that lithography, one of the original printing techniques, is widely used. Within the scope of the study, poster designs in graphic design products were focused. The historical process of lithography technique and graphic design, and the synthesis of lithography technique and graphic design are the main subjects of the study. The examination and analysis of the works designed as posters using the lithography technique are discussed in this context. Within the scope of the thesis, it is also aimed to reveal the designs that have been revealed by the lithography technique, with computer-aided graphic design and innovative perspectives.