Endemik Rosa pisiformis (gül) bitkisinden betulinik asiti artırılmış kök hücre hatlarının eldesi ve rejenerasyonu
Obtaining and regeneration of stem cell lines with enhanced betulinic acid from endemic Rosa pisiformis (rose) plant
- Tez No: 925927
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, betulinik asit zenginleştirilmiş Rosa pisiformis ???? hücre hatlarının indüksiyonu ve regenerasyonunu, biyoteknolojik uygulamalar için potansiyelini araştırmaktadır. Rosa pisiformis, önemli farmakolojik özelliklere sahip olan betulinik asit içeriği ile seçilen bir türdür. Çalışma, kök hücre süspansiyon kültür tekniklerini kullanarak, farklı AOPP (α-Aminooksi-β-Fenilpropionik Asit) konsantrasyonlarının hücre büyümesi ve betulinik asit üretimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. EMS (etil metansülfonat) ile mutasyona uğratılan Rosa pisiformis süspansiyon hücre hatlarında AOPP uygulayarak, Rosa pisiformis süspansiyon hücre hatlarında betulinik asit üretimi başarılı bir şekilde artırılmıştır. En yüksek betulinik asit verimi, 2 μM AOPP'ye maruz kalan kültürlerde gözlemlenmiş ve kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde artış sağlanmıştır. Ayrıca, DKW ortamı kullanılarak yapılan çalışmalarda, Rosa pisiformis hücrelerinin büyüme ve regenerasyonu için en uygun ortam belirlenmiş ve bu ortam, kallus ve sürgün oluşumunun indüksiyonunda güçlü bir platform sağlamıştır. Bulgular, Rosa pisiformis'in betulinik asit üretimi için sürdürülebilir bir kaynak olarak potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır. AOPP ile artırılan betulinik asit üretimi ve DKW ortamının birleşimi, bitki biyoteknolojisinde, özellikle terapötik bileşikler için umut verici bir yaklaşım sunmaktadır. AOPP ile indüklenen betulinik asit üretimi ve bunun moleküler mekanizmalarının tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the induction and regeneration of betulinic acid-enriched Rosa pisiformis stem cell lines for potential biotechnological applications. Rosa pisiformis, a species endemic to specific regions, was selected due to its promising betulinic acid content, which is known for its wide array of pharmacological properties. The study investigates the effects of different AOPP (α-Aminooxy-β-Phenylpropionic Acid) concentrations on cell growth and betulinic acid production using stem cell suspension culture techniques. Betulinic acid production was successfully increased in Rosa pisiformis suspension cell lines by applying AOPP in Rosa pisiformis suspension cell lines mutated with EMS (ethyl methanesulfonate). The highest betulinic acid yield was observed in cultures exposed to 2 μM AOPP, demonstrating significant accumulation compared to the control group. Additionally, the study utilized DKW medium, which proved to be optimal for the growth and regeneration of Rosa pisiformis cells, offering a robust platform for the induction of callus and shoot formation. The findings indicate the potential of Rosa pisiformis as a valuable source for sustainable production of betulinic acid. The enhanced production of betulinic acid through AOPP treatment in combination with the DKW medium provides a promising approach for future applications in plant biotechnology, particularly for therapeutic compounds. Further studies are needed to fully understand the molecular mechanisms behind AOPP-induced betulinic acid production and its broader therapeutic potential.