Neoklasik realizm ve küçük devlet kavramı çerçevesinde GKRY dış politikası ve Rusya Federasyonu ile ilişkileri
GKRY's foreign policy and relations with the Russian Federastion within the framework of neoclassical realism and the small state concept
  1. Tez No: 925945
  2. Yazar: ZAFER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Rusya arasındaki ilişkilerde yaşanan dönemsel değişimleri neoklasik realizm ve küçük devlet kavramı çerçevesinde incelemektedir. GKRY-Rusya ilişkileri 2004'teki Avrupa Birliği (AB) üyeliği sonrası ve 2008-2013 arası AKEL yönetimi sırasında, GKRY'nin“Truva atı”olarak nitelendirilmesine sebep olacak oranda bir yakınlık göstermiştir. GKRY 2018 sonrasında ise Batı ve AB'nin yanında yer alarak Rusya'dan uzaklaşmıştır. Bu çalışmada Kıbrıs sorunu, GKRY'nin dış politika tercihlerini yönlendiren temel bir unsur olarak görülse de, bu çerçevenin yeterli olmadığı ve GKRY'nin politik-stratejik kültürünün, lider tercihlerinin, ekonomik beklentilerin ve uluslararası risk/belirsizliğin de dikkate alınması gerektiği vurgulanmaktadır. GKRY'nin Kıbrıs sorununu uluslararası alanda canlı tutmak, Türkiye'ye karşı alternatif güvenlik arayışları geliştirmek ve ekonomik fayda sağlamak için Rusya ile ilişkilerine önem verdiği değerlendirilmektedir. Neoklasik realizm, lider tercihlerini ve yurtiçi unsurları bir ara değişken olarak ele alarak GKRY-Rusya ilişkilerini açıklamakta etkili bir çerçeve sunmaktadır. Küçük devletlerin riskten korunma stratejileri ve büyük güçler arasındaki denge arayışları GKRY'nin dış politikasının anlaşılmasında önemli bir kavramsal temel sağlamaktadır. Bu kapsamda çalışma, GKRY'nin dış politikasının nasıl oluştuğunu, AB üyeliğinin dış politikaya etkisini ve Rusya ile ilişkilerdeki yakınlaşmanın nedenlerini detaylı bir şekilde analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the periodic shifts in the relationship between the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus (GKRY) and Russia, utilizing neoclassical realism and the concept of small states as a framework. The ties between GKRY and Russia have shown a closeness that could be characterized as GKRY acting as a“Trojan horse,”particularly after its accession to the European Union (EU) in 2004 and during the AKEL administration from 2008 to 2013. However, since 2018, GKRY has distanced itself from Russia, aligning more closely with the West and the EU. While the Cyprus issue is a fundamental factor influencing GKRY's foreign policy preferences, this study emphasizes that this perspective alone is insufficient. It argues for a consideration of GKRY's political-strategic culture, leadership preferences, economic expectations, and international risks and uncertainties. It is assessed that GKRY maintained relations with Russia to keep the Cyprus issue alive on the international stage, develop alternative security strategies against Turkey, and secure economic benefits. Neoclassical realism effectively explains the relationship between GKRY and Russia by considering leadership preferences and domestic factors as intervening variables. Additionally, the risk-hedging strategies of small states and their efforts to balance relations between great powers provide a significant conceptual basis for understanding GKRY's foreign policies. In this context, the study conducts a detailed analysis of how GKRY's foreign policy is shaped, the impact of EU membership on its foreign policy, and the reasons behind the extraordinary rapprochement with Russia.