Korku temalı romanlarda Anadolu söylenceleri ve masallarındaki korku ögelerinin ele alınış biçimi (1950-2020)
The way in which horror elements in Anatolian myths and tales are handled in horror-themed novels (1950-2020)
- Tez No: 925955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
İnsanoğlu konuşmaya başladığı çağlardan bu yana çevresindekilere hikâyeler anlatagelmiştir. Bu hikâyelere zamanla korku hikâyeleri de dahil olmuştur. İnsanın üstesinden gelemediği doğa olayları ya da inancına bağlı olarak ortaya çıkan doğaüstü varlıklar ve olaylardan duyulan korkular da zamanla bu hikâyelerde yer almaya başlamıştır. İnsan aklı korkuyla başa çıkmak için korkularından belki de onları başkalarına anlatarak kurtulmayı icat etmiştir. Modern zamanlarda insan aklının ve bilimin olağanüstü gelişmesi insanın ilkel dönemlerden gelen korkularını ortadan kaldırmıştır. Korkuların azalması aynı zamanda adrenalinin de azalması demektir. Modern zamanların insanı korku romanları ve hikâyeleri vasıtasıyla bu adrenalin ihtiyacını suni olarak gidermeyi başarmıştır. Anadolu tarih boyunca Balkanlar, Kafkasya, İran, Mezopotamya ve Kuzey Afrika gibi zengin bir kültürel mirasa sahip ülkelerle kültürel bir alışveriş içinde olmuştur. Kültürel zenginlik bakımından belki de çevresindeki kültürlerden daha da zengin bir kültürel birikime sahip olan Anadolu tarih boyunca zengin bir korku kültürünün de kaynağı ve zenginleştiricisi olmuştur. Türkiye, gerek Orta Asya'dan gerekse Osmanlı'dan devraldığı mirasın da etkisiyle dünyanın başka hiçbir coğrafyasında rastlanamayacak kadar çok korku ögesine ve hikâyesine sahiptir. Bu araştırmada 1950 sonrası Türk romanının Türkiye'deki çok zengin korku hikâyeciliği birikiminden ne ölçüde yararlandığı ve geçmişten gelen ve bugün de devam eden korku hikâyelerinden yararlanırken ne kadar başarılı olduğu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Ever since man began to speak, he has been telling stories to his fellow human beings around himself. In the course of time, horror stories have also been included in these tales. Fears of natural events that people could not overcome, or of supernatural beings and events that occurred according to their beliefs, began to play a role in these stories over time. To cope with fear, the human mind found a way to get rid of its fears, perhaps by telling them to others. In modern times, the extraordinary development of the human mind and science has eliminated people's fears from primitive times. Reducing fears also means reducing adrenaline levels. People in modern times have managed to artificially satisfy this need for adrenaline through horror novels and stories. Throughout history, Anatolia has been in cultural exchange with countries with a rich cultural heritage such as the Balkans, the Caucasus, Persia, Mesopotamia and North Africa. Anatolia, whose cultural richness is perhaps even greater than that of the surrounding cultures, has also been the source and enricher of a rich culture of fear throughout history. Under the influence of the heritage that Turkey has inherited from both Central Asia and the Ottoman Empire, there are more horror elements and stories in Turkey than in any other geographical region in the world. This study aims to discuss the extent to which the Turkish novel after 1950 has benefited from the very rich accumulation of horror stories in Turkey and the extent to which it has succeeded in profiting from the horror stories of the past and continuing today,