Şafiî mezhebinde nikah ve Hanefi mezhebiyle mukayesesi
Marriage in the Shafi sect and its comparison with the Hanefi sect
- Tez No: 925956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMETULLAH SAMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarih boyunca toplumlar aileler halinde yaşamışlardır. Aileye dayanmayan hiçbir topluluk yoktur. Her toplum aile hayatını düzenlemek için çeşitli kurallar uygulamışlardır. İslam dini nazil olduğunda içinde bulunulan şartları göz önüne almış, o dönemki Arap toplumunun iyi olan örf ve adetlerini kabul etmiş, kötü olan uygulamalarını da kaldırmıştır. İslam, aileye çok büyük önem vermiştir. Yüzden fazla ayette aile hayatıyla ilgili vurgu vardır. Aynı şekilde sünnette aile hayatıyla ilgili pekçok örneklik vardır. Ailenin kurulması için nikaha ihtiyaç vardır. Dini ilimlerin kitaplara geçirildiği ilk dönemlerden itibaren genelde nikah konuları ibadetlerden hemen sonra işlenmiştir. Bu da nikahın taşıdığı önemin bir göstergesi olsa gerektir. Nikahın şartları, farzları ve gereklilikleri fıkıh kitaplarımızda detaylıca işlenmiştir. Bunun amacı ortaya çıkacak sorunları en aza indirmektir ve aile kurumunun sağlam bir temele oturmasını sağlamaktır. Biz de ükemizde en çok mensubu bulunan iki mezhep olan Hanefî ve Şafiî mezhebine göre karşılaştırmalı olarak nikah konusunu ele aldık.Çünkü aile hayatının düzenliliği nikah ve evlilikle ilgili kurallarının ve amaçlarının daha iyi bilinmesiyle mümkündür.Her iki mezhep arasında var olan farklılıkları ve benzerlikleri görme imkanımız olacak. Bunun yanında diğer iki sünni mezhep olan Malikî ve Hanbelî mezheplerinin de görüşlerine başvurulmuştur. Böylece bu çalışmanın bu alanda mütevazi bir katkı sunacağına inanıyoruz
Özet (Çeviri)
Throughout history, societies have lived in families. There is no community that is not based on family. Every society has implemented various rules to regulate family life. When the religion of Islam was revealed, it took into consideration the conditions, accepted the good customs and traditions of the Arab society at that time, and abolished the bad practices. Islam gives great importance to the family. There is emphasis on family life in more than a hundred verses. Likewise, there are many examples of family life in the Sunnah. Marriage is needed to establish a family. Since the early periods when religious sciences were recorded in books, marriage issues were generally discussed immediately after the prayers. This must be an indication of the importance of marriage. The conditions, obligations and requirements of marriage are covered in detail in our fiqh books. The purpose of this is to minimize the problems that may arise and to ensure that the family institution is built on a solid foundation. We have discussed the issue of marriage comparatively according to the Hanafi and Shafii sects, which are the two sects with the most members in our country. Because the regularity of family life is possible by better knowing the rules and purposes of marriage. We will have the opportunity to see the differences and similarities between both sects. . In addition, the opinions of two other Sunni sects, Maliki and Hanbali sects, were also consulted. Thus, we believe that this study will make a modest contribution in this field.