Çocuklarda fonksiyonel olmayan tutumlar, duygusal zeka ve zorbalık
Dysfunctional attitudes, emotional intelligence and bullying in children
  1. Tez No: 925954
  2. Yazar: FATMA PINAR KEÇİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Zorbalıkla ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde çocukluk döneminden itibaren gelişen fonksiyonel olmayan tutumların ve duygusal zeka düzeylerinin düşük olmasının zorbalık davranışında etkili olabileceği düşünülmektedir. Daha büyük yaş grupları ile yapılan çalışmalar olmasına rağmen çocuklarla zorbalık ve fonksiyonel olmayan tutum ilişkisinin incelendiği araştırmalar bulunmamaktadır. Duygusal zeka ve zorbalık ilişkisini inceleyen araştırmalara bakıldığında daha çok büyük yaş grupları ile çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında zorbalık davranışının yüksek olduğu ilkokul döneminde çocukların sahip olduğu fonksiyonel olmayan tutum, duygusal zeka düzeyleri ile zorbalık davranışları arasındaki ilişkinin araştırılması daha sonra yapılacak çalışmalar, düzenlenecek eğitim programları için önemli olmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir ilinde2022-2023 eğitim öğretim yılında eğitimlerine devam eden üç okuldaki 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada SPSS programı ile betimsel istatistiklerin analizi yapılmış ayrıca araştırmada Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır: Çocukların fonksiyonel olmayan tutum, duygusal zeka ve zorbalık yapma puanları hangi düzeydedir? Çocukların fonksiyonel olmayan tutum, duygusal zeka ve zorbalık yapma puanları cinsiyete ve sınıf düzeyine göre farklılık göstermekte midir? Çocukların fonksiyonel olmayan tutum, duygusal zeka ve zorbalık yapma puanları arasında ilişki var mıdır? Çocukların fonksiyonel olmayan tutumları zorbalık yapma davranışını yordamakta mıdır? Çocukların duygusal zeka düzeyleri zorbalık yapma davranışını yordamakta mıdır? Çocukların cinsiyetinin fonksiyonel olmayan tutumlar ve duygusal zekanın zorbalık davranışı üzerindeki etkisinde aracı rolü var mıdır? Araştırma sonuçlarına göre şu sonuçlara ulaşılmıştır: Çocukların fonksiyonel olmayan tutum puanlarının sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Çocukların zorbalık yapma puan ortalamalarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Çocukların fonksiyonel olmayan tutum puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Çocukların duygusal zeka puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Duygusal zeka puanlarının sınıf düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Çocukların zorbalık yapma puan ortalamalarının sınıf düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Çocukların duygusal zeka puan ortalamaları ve zorbalık yapma davranışları arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukların fonksiyonel olmayan tutum puanları ile zorbalık yapma davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki olmadığı görülmektedir. Yapısal Eşitlik Modeli verileri incelendiğine incelendiğinde erkek öğrencilerin Fonksiyonel olmayan tutumlarının zorbalık yapma davranışlarını yordama da anlamlı olduğu görülmektedir. Kız öğrencilerin Fonksiyonel olmayan tutumlarının zorbalık yapma davranışlarını yordama da anlamlı olmadığı görülmektedir. Duygusal zekanın zorbalık yapma davranışını yordama da anlamlı olduğu görülmektedir. Ancak aradaki yordama ilişkisi negatif yöndedir. Duygusal zeka arttıkça zorbalık yapma davranışı azalmaktadır. Tüm grup için Fonksiyonel olmayan tutumlarının zorbalık yapma davranışlarını yordama da anlamlı olmadığı görülmektedir. Tüm grup için duygusal zekanın zorbalık yapma davranışını yordama da anlamlı olduğu görülmektedir. Ancak aradaki yordama ilişkisi negatif yöndedir. Duygusal zeka arttıkça zorbalık yapma davranışı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the studies on bullying are examined, it is thought that dysfunctional attitudes and low emotional intelligence levels that develop from childhood may be effective in bullying behavior. Although there are studies conducted with older age groups, there are no studies examining the relationship between bullying and dysfunctional attitudes with children. When the studies examining the relationship between emotional intelligence and bullying are examined, it is seen that studies are mostly conducted with older age groups. In the light of all this information, investigating the relationship between dysfunctional attitudes, emotional intelligence levels and bullying behaviors of children in the primary school period, when bullying behavior is high, is important for future studies and educational programs to be organized. The study group consisted of 3rd and 4th grade students in three schools continuing their education in the 2022-2023 academic year in Eskişehir province. The appropriate sampling method was used to determine the sample of the research. Descriptive statistics were analyzed with the SPSS program in the research, and Structural Equation Modeling (SEM) was used in the research. The following questions were sought to be answered in the study: What are the levels of children's dysfunctional attitudes, emotional intelligence and bullying scores? Do children's dysfunctional attitudes, emotional intelligence and bullying scores differ according to gender and grade level? Is there a relationship between children's dysfunctional attitudes, emotional intelligence and bullying scores? Do children's dysfunctional attitudes predict bullying behavior? Do children's emotional intelligence levels predict bullying behavior? Does children's gender have a mediating role in the effects of dysfunctional attitudes and emotional intelligence on bullying behavior? According to the research results, the following conclusions were reached: It is seen that children's dysfunctional attitude scores show a significant difference according to the grade level. It is seen that children's bullying mean scores show a significant difference according to gender. It is seen that children's dysfunctional attitude scores show a significant difference according to gender. It is seen that children's emotional intelligence scores do not show a significant difference according to gender. It is seen that emotional intelligence scores do not show a significant difference according to grade levels. It is seen that children's bullying mean scores show a significant difference according to grade levels. A moderate, negative and significant relationship was found between children's emotional intelligence mean scores and bullying behaviors. It is seen that there is no statistically significant relationship between children's dysfunctional attitude scores and bullying behaviors. When the Structural Equation Model data is examined, it is seen that male students' dysfunctional attitudes are significant in predicting bullying behaviors. It is seen that female students' dysfunctional attitudes are not significant in predicting bullying behaviors. It is seen that emotional intelligence is significant in predicting bullying behavior. However, the predictive relationship between them is negative. As emotional intelligence increases, bullying behavior decreases. It is seen that dysfunctional attitudes are not significant in predicting bullying behavior for the whole group. It is seen that emotional intelligence is significant in predicting bullying behavior for the whole group. However, the predictive relationship is negative. As emotional intelligence increases, bullying behavior decreases.