Sancak kasabasının coğrafyası
Geography of Sancak town
  1. Tez No: 925960
  2. Yazar: YUNUS BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
daha sonraAraştırma sahasını oluşturan Sancak kasabası Doğu Anadolu Bölgesinde Yukarı Fırat Bölümünde yer alıp Bingöl Merkez ilçe sınırları içerisinde bir beldedir. Sancak kasabası Bingöl Merkez ilçesi, Adaklı ilçe merkezi ve Karakoçan (Elazığ) ilçe merkezi arasında bulunmaktadır. Kasaba Bingöl şehir merkezinin 32 km kuzeybatısında, Adaklı ilçe merkezinin 29 km güneybatısında, Karakoçan ilçe merkezinin ise 56 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Kasabanın çevresinde bulunan yerleşmelere bakıldığında, doğusunda Tepebaşı ve Oğuldere, batısında Sütgölü ve Kuşkondu, güneyinde Uzunsavat, Balıklıçay ve Sudüğünü kuzeyinde ise Sırmaçek (Kiği) ve Boyalı (Adaklı) köyü ile sınırlandırılmıştır. Sancak kasabası 1995 yılına gelindiğinde belediye teşkilatı kurularak belde statüsü kazanmıştır. Sancak kasabası çevresi dağlarla çevrili olan ve 1575 m ile 1625 m rakımları arasında Sancak Havzası'nda kurulmuştur. Bölgede karasal iklim etkili olup, yaz ayları sıcak, kış ayları ise sert ve soğuk geçmektedir. Kasaba ve çevresinde sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında yağışlar gerçekleşmektedir. Bu nedenle bölge su kaynakları bakımından zengin olduğu söylenebilir. İlkbahar aylarında yağışların ve karların erimesiyle bölgede bulunan Gayt Çayı ve diğer irili ufaklı akarsuların debisinin en yüksek olduğu dönemlerdir. Araştırma sahasında bitki örtüsü olarak kısa boylu meşe ormanları ve bozkırlar bulunmaktadır. Kasabanın bulunduğu Sancak Havzası'nda genelde kolüvyal topraklar bulunmakta iken, yüksek kesimlerde ise bazaltik topraklar bulunmaktadır. ADNKS verilerine göre 2023 yılı itibari ile kasabanın nüfusu 2648 kişidir. Kasaba Hoşkar, Küçükbaşköy, Büyükbaşköy, Yeşilova, Sarıgümüş, Karapınar, Çimenli ve Akbudak mahallelerinden oluşmaktadır. Kasabada özellikle son zamanlarda eski meskenlerin yerini yeni meskenler alarak kasabanın modern görünümde olmasını sağlamıştır. Araştırma sahasında tarım, hayvancılık ve AB ülkelerine yapılan işçi göçleri sonucu bölgeye gönderilen dövizler bölgedeki ekonomiyi canlandırmaktadır. AB ülkelerinden yapılan mevsimlik göçler bölgede turizmin gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca bölgenin belde statüsünde olması nedeniyle kasabada hizmet sektörü de gelişmiştir. doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daha soSancak Town, which constitutes the research area, is located in the Upper Euphrates Section in the Eastern Anatolia Region and is a town within the borders of the Central district of Bingöl province. Sancak town is located between Bingöl Central district, Adaklı district and Karakoçan (Elazığ) district. The town is located 32 km northwest of Bingöl city center, 29 km southwest of Adaklı district center, and 56 km northeast of Karakoçan district center. When we look at the settlements around the town, it is bordered by Tepebaşı and Oğuldere in the east, Sütgölü and Kuşkondu in the west, Uzunsavat, Balıklıçay in the south, and Sırmaçek (Kiği) and Boyalı (Adaklı) villages in the north. Sancak town gained municipal status and was transformed into a town in 1995. The town of Sancak was founded in the Sancak Basin, which is surrounded by mountains and has an altitude of 1642 m. The continental climate is effective in the region, and the summer months are hot and the winter months are harsh and cold. Rainfall occurs in the town and its surroundings in autumn, winter and spring. Therefore, it can be said that the region is rich in water resources. Spring months are the periods when the flow rate of the Gayt Stream and other large and small rivers in the region is at its highest, due to the rain and snow melting. The research area includes short oak forests and steppes as vegetation. While there are generally colluvial soils in the Sancak Basin, where the town is located, there are basaltic soils in the higher parts. According to the address-based population registration system data, the population of the town is 2648 people as of 2023. The town consists of neighborhoods such as Hoşkar, Küçükbaşköy, Büyükbaşköy, Yeşilova, Sarıgümüş, Karapınar, Çimenli and Akbudak. Especially recently, new houses have replaced the old houses in the town, giving the town a modern appearance. In the research area, agriculture, animal husbandry and remittances sent from EU countries stimulate the economy in the region. Seasonal migrations from EU countries ensure the development of tourism in the region. In addition, since the region has town status, the service sector in the town has also developed. nra doldurulacktır