Evliya Çelebi'ye göre Güneybatı Anadolu (Aydın, Denizli, Muğla)
According to Evliya Çelebi Southwest Anatolia (Muğla, Denizli, Aydın)
- Tez No: 227376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Güneybatı Anadolu Bölgesinde Evliya Çelebi 1671 tarihinden itibaren seyahat etmeye başlayarak, ilk etapta Sakız Adası üzerinden o dönemde Kaptan Paşa Eyaleti içerisinde bulunan Sığla Sancağına bağlı Kuşadası kasabasına uğramıştır. Sığla Sancağı içerindeki Ayasuluk, Balat gibi XVII. yüzyılda giderek önemini kaybetmiş ve birer köy haline gelmiş bölgelerden geçerek Anadolu Eyaleti içerisinde yer alan Aydın Sancağı topraklarına girmiştir. Bu sancak içerisinde yol alan Seyyahımız en ayrıntılı bilgileri Güzelhisar ve Tire Şehirlerine dair vermektedir.Aydın Sancağının ardından ise Evliya Denizli topraklarına girerek buranın tarihi, coğrafyası, ekonomisi, folkloru ile ilgili çok kıymetli bilgile vererek yolculuğuna devam etmiş yolda gördüğü bitki türlerini dahi kayda geçirmiştir.Denizli üzerinden Muğla'ya gelen Seyyahımız buraya dair ayrıntılı bilgiler vermiş ve Karabağlar üzerinden, Ula'ya buradan Yerkesik, Bozüyük, Eskihisar üzerinden geçerek Milas'a ulaşmıştır. Milas'ın özelliklerini anlatan Evliya Pein üzerinden Bodruma yol alarak buradan Rodos Adası'na geçtikten sonra bölgedeki adaları dolaşarak tekrar Menteşe topraklarına dair bilgiler vererek Fethiye üzerinden Teke Bölgesi'ne doğru yola çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
“Seyahatname Travel Book”, which was written by Evliya £elebi in the middle of the 17th Century, gives a detailed idea about guilds in Istanbul and Cairo and an average idea about the population's profile which was concerned with the guilds. The author added some numerical handouts to his work, so that, his work has a special place in literature about Ottoman guilds. Inspite of some exeggerted expressions, this work, which became a significant product of our history of literature with an original style, is one of the most favorite writing sources which belongs tahat period. In the subject, which has been considered by us, a comprehensive information is given which is ever given in a sort of work, and so valuable information about Istanbul's economical situation.