Nuri Bilge Ceylan filmografisinde temsili olarak simgesel şiddet
Symbolic violence as representation in Nuri Bilge Ceylan's filmography
- Tez No: 925981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREM SARIKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Nuri Bilge Ceylan sinemasında toplumsal güç ilişkilerinin ve eşitsizliklerin Bourdieu'nun simgesel şiddet kavramı bağlamında nasıl temsil edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Ceylan'ın“Kasaba”(1997),“Mayıs Sıkıntısı”(1999),“Uzak”(2002),“İklimler”(2006),“Üç Maymun”(2008),“Bir Zamanlar Anadolu'da”(2011),“Kış Uykusu”(2013),“Ahlat Ağacı”(2018) ve“Kuru Otlar Üstüne”(2023) filmleri, Bourdieu'nun kavramsal çerçevesi temel alınarak yorumlayıcı içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analizler sonucunda, Ceylan'ın filmlerinde simgesel şiddetin yedi farklı tezahürü olduğu ortaya konmuştur. Bu tezahürler;“Mevki İmtiyazı ve Kurumsal Simgesel Şiddet”,“Kültürel Sermayeye Dayalı Simgesel Şiddet”,“Ayıplama Üzerinden Kurgulanan Simgesel Şiddet”,“Hegemonik Otoritenin İradi Kabulü”,“Hegemonik Otoriteye Hizmet Etme Yoluyla Meşruiyet Arayışı”,“Ekonomik Sermayeye Dayalı Simgesel Şiddet”ve“Reddedilen Simgesel Şiddet”olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmanın bulguları, Ceylan sinemasında simgesel şiddetin, kurumsal yapılar, kültürel sermaye, toplumsal normlar ve ekonomik güç gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Ayrıca çalışmanın bulguları, simgesel şiddetin gündelik pratiklerde ortaya çıkma biçimlerini göstererek, kavramın daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how social power relations and inequalities are represented in Nuri Bilge Ceylan's cinema in the context of Bourdieu's concept of symbolic violence. For this purpose, Ceylan's films“The Small Town”(1997),“Clouds of May”(1999),“Distant”(2002),“Climates”(2006),“Three Monkeys”(2008),“Once Upon A Time in Anatolia”(2011),“Winter Sleep”(2013),“The Wild Pear Tree”(2018) and“About Dry Grasses”(2023) are analysed by interpretative content analysis method based on Bourdieu's conceptual framework. The analyses revealed seven different manifestations of symbolic violence in Ceylan's films. These manifestations were classified as“Positional Privilege and Institutional Symbolic Violence”,“Cultural Capital-Based Symbolic Violence”,“Symbolic Violence Constructed Through Shaming”,“Voluntary Acceptance of Hegemonic Authority”,“Seeking Legitimacy by Serving Hegemonic Authority”,“Economic Capital-Based Symbolic Violence”, and“Rejected Symbolic Violence”. The findings of the study show that symbolic violence in Ceylan cinema emerges in relation to various factors such as institutional structures, cultural capital, social norms and economic power. Furthermore, the findings of the study contribute to a broader understanding of the concept by showing the ways in which symbolic violence is manifested in everyday practices.