Nuri Bilge Ceylan sinemasında taşra ve kent tereddüdü
Hesitation between province life and urban life in Nuri Bilge Ceylan's cinematography
- Tez No: 220567
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, Nuri Bilge Ceylan'ın filmsel anlatısının ana merkezini oluşturan ?taşra? ve ?kent? kavramından hareketle, onun filmlerinin bütününe yayılan ?aidiyet? kavramını irdelenmeye çalışılmıştır. Ceylan'ın filmlerinde ?taşra? ve ?kent? arasında kalmanın getirdiği çelişki ve çatışmalarla bocalayan bireylerinin açmazlarını incelemek çalışmanın ana amacını oluşturur. Nuri Bilge Ceylan'ın filmleri aracılığıyla aradığı, baktığı ?taşra?sından hareketle Türkiye'nin ?taşra? ve ?merkez?inin değişimi de bu tezde ele alınmaya çalışılan bir başka konudur.Nurdan Gürbilek, Kör Ayna Kayıp Şark adlı incelemesinde Modern Türk Edebiyatı'nın bir Doğu ve Batı çatışmasına doğduğunu savunur. Ancak ona göre asıl başarı ve yaratıcılık, Doğu ya da Batı'yı bir merkez olarak seçmeye çalışmaktan ziyade, bu çelişki ve tereddüdü eserin ana konusu haline getirebilmekte gizlidir. Nuri Bilge Ceylan'ın filmleriyle altını çizdiği, ancak bu kez varlığını taşra ve kent arasında bulan, bu arada kalma durumu, Nurdan Gürbilek'in savunusu başlangıç noktası olarak alınarak yeniden yorumlanmaya çalışılmıştır.Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinde taşralılık ya da kentliliğin, birinden öbürüne olumlanan, değerlenen kavramlar olarak karşımıza çıkmadığını, tam tersine bu arada kalma durumunun, paradoksun ve tereddüdün onun filmsel anlatısının temelini oluşturduğunu vurgulamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I tried to examine ?the sense of belonging? in Nuri Bilge Ceylan?s cinematography which includes his innermost concerns: ?urban? and ?provincial? life, since his approach to these two domains reflects the dissociation of sensibility in his films. My first aim in this project is to examine Ceylan?s treatment of his characters who remained partly provincial and could not manage to become wholly urban. Another subject of the thesis is the depiction of changes in urban and provincial life in Turkey from the point of view of Ceylan?s films.In her book named Kör Ayna Kayıp Şark , Nurdan Gürbilek claims that the conflict of oriental and occidental values was the most significant problem depicted in Modern Turkish Literature. Gürbilek also claims that real success and creativity of modern Turkish authors depends on their treatment of the contradictions and hesitations of their main characters. This is exactly what Ceylan tries to do in his films.In short, I have tried to point out that in Nuri Bilge Ceylan?s films there is no affirmation or condemnation of either urban or provincial ways of life, but a critical exposition in cinematographic terms the dilemna and anxiety of being alienated from both these environments.