Çevik proje takımlarında ortaya çıkan dağıtık liderlik
Emergent distributed leadership in agile project teams
- Tez No: 926004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çevik proje yönetimi, liderliğin resmi olarak atanmış bireylerden ziyade ekip üyeleri arasında dinamik ve dağıtık bir şekilde paylaşıldığı bir ortam yaratmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, çevik proje takımlarında liderlik yapılarının doğasını anlamak ve bu yapıların proje performansı üzerindeki etkilerini incelemek büyük önem taşımaktadır. Bu doktora tezi,“Ortaya Çıkan Dağıtık Liderlik”adını verdiği bir liderlik modelini tanımlamış, bu modelin oluşumunu etkileyen faktörleri ve proje sonuçlarına katkılarını değerlendirmiştir. Araştırma, literatür taraması ve odak grup çalışmalarıyla geliştirilmiş bir kavramsal model üzerine inşa edilmiştir. Bu model, liderlik yapısının organizasyonel etkileşim, takım gelişimine destek, birey gelişimine destek ve proje dinamikleri gibi faktörlerden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçları hem liderlik teorilerine hem de çevik proje yönetimi uygulamalarına katkılar sunmakta, liderlik yapılarının daha verimli ve kapsayıcı bir şekilde uygulanabilmesine yönelik stratejik öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Agile project management aims to create an environment where leadership is dynamically and distributively shared among team members rather than being assigned to specific individuals. In this context, understanding the nature of leadership structures in agile project teams and examining their impact on project performance are of great importance. This doctoral thesis introduces a leadership model called“Emergent Distributed Leadership,”evaluates the factors influencing the emergence of this model, and assesses its contributions to project outcomes. The study is based on a conceptual model developed through a literature review and focus group studies. This model reveals how leadership structures are influenced by factors such as organizational interaction, team development support, individual development support, and project dynamics. The results of the study contribute to both leadership theories and agile project management practices, offering strategic recommendations for more effective and inclusive implementation of leadership structures.