Paletli zırhlı araçlarda kullanılan portör tekerinin dizayn optimizasyonu
Design optimization of road wheel used in tracked armored vehicles
- Tez No: 926013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Portör tekerleri; Tanklar, Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Kundağı Motorlu Obüsler gibi muharebe araçlarında palet sistemi ile araç gövdesi arasında bulunan taşıyıcı tekerlerdir. Bahse konu tekerin tasarımı ve dayanıklılığı zırhlı aracın, beka kabiliyeti bakımından büyük bir öneme sahiptir. Zırhlı savaş araçları kullanım alanları ve ağırlıkları göz önüne alındığında yürüyüş aksamı genellikle paletli tasarlanmıştır. Bu araçlar günümüz koşullarında modern orduların vurucu gücünü oluşturmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte savaş alanlarının genişlemesi ve bunun sonucunda zorlu arazi koşullarında faal halde kalabilecek savaş araçlarının geliştirilmesi önem arz etmektedir. Muharebe sahasının ihtiyaçlarına karşılık vermek, araç üzerinde bulunan silahı ve içindeki personeli güvenli bir şekilde göreve hazır halde bulundurmak amacıyla aracı hareket ettiren yürüyüş aksamı olan palet sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir. Paletli savaş araçlarının en çok zarar gören ve yenileştirmeye ihtiyaç duyulan parçalarının başında gelen palet sisteminin tedarikini kolaylaştırmak, üretim çeşitliliğini arttırmak, daha dayanıklı hale getirmek amacıyla yeni çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmada palet sistemi içerisinde yer alan çelik jant ve üzerine kaplanan kauçuğun yer aldığı Portör Tekerinin analizleri ele alınmaktadır. Yaklaşık 47 ton ağırlığına sahip paletli zırhlı araçlarda kullanılabilecek Portör Tekerinin yurtiçi imkânlarla üretimini sağlamak, üretimde tedarikçi çeşitliliğini arttırmak amacıyla halihazırda kullanılan portör tekerlerinde dizayn değişikliğine gidilerek alternatif çözümler araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda; portör tekeri üzerinde bulunan takviye ringinin tasarım ölçüleri ve portör tekerine montaj mesafesi değiştirilerek bilgisayar destekli analiz programı (Abaqus) kullanılarak karşılaştırılmış, oluşturulan her tasarımın dayanım ve emniyet katsayısı verilmiştir. Bulunan değerlerden emniyet katsayısına en yakın ve en makul olan tasarım elde edilmiştir. Sonlu Elemanlar yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, portör tekeri üzerine uygulanan yük altında malzeme üzerinde meydana gelen stres değeri ile imalinde kullanılacak malzemenin dayanım değerleri mukayese edilir. Çelik gibi yapılarda çoğu zaman plastik şekil değişimi olduktan sonra kırılma olduğu gözlemlenir. İmal edilecek malzemelerin emniyetli olabilmesi için elastik sınırların içerisinde olacak şekilde tasarlamak gerekmektedir. Yapılan analizlerde Malzeme üzerinde oluşan maksimum gerilmenin imal edilmesi düşünülen malzemenin hammaddesinin akma noktası ile karşılaştırılmış ve emniyetli sınırlar içerisinde kalması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Road wheels are the carrier wheels located between the track system and the vehicle body in combat vehicles such as Tanks, Armored Personnel Carriers and Howitzers.The design and durability of the wheel in question is of great importance in terms of the survivability of the armored vehicle. Considering the usage areas and weights of armored fighting vehicles, their undercarriage is generally designed as tracked. These vehicles constitute the striking power of modern armies in today's conditions. With the development of technology, the expansion of battlefields and the development of combat vehicles that can remain active in difficult terrain conditions are important.In order to meet the needs of the battlefield and to keep the weapon on the vehicle and the personnel inside ready for duty safely, the track system, which is the walking gear that moves the vehicle, needs to be developed.New studies are being carried out to facilitate the supply of the track system, which is one of the most damaged parts of tracked combat vehicles and in need of renewal, to increase production diversity and to make it more durable. In this study, the analysis of the Road Wheel, which includes the steel rim and the rubber coated on it, within the pallet system, is discussed.In order to ensure the production of the Road Wheel, which can be used in tracked armored vehicles weighing approximately 47 tons, with domestic resources and to increase supplier diversity in production, alternative solutions were researched by making design changes in the currently used road wheels.In the studies carried out; the design dimensions of the reinforcement ring on the road wheel and the mounting distance to the road wheel were changed and compared using a computer-aided analysis program (Abaqus), and the strength and safety coefficient of each design created were given.From the values found, the design closest to the safety coefficient and most reasonable was obtained. In the analyses performed with the Finite Element method, the stress value occurring on the material under the loads applied to the road wheel is compared with the strength values of the material to be used in its manufacture.In structures such as steel, fracture is often observed after plastic deformation occurs.In order for the materials to be manufactured to be safe, they must be designed within elastic limits.In the analyses performed, the maximum stress on the material was compared with the yield point of the raw material to be manufactured and it was aimed to remain within safe limits.