Paletli zırhlı araçlarda hız azaltan uygulamalarında sıkı geçme hesabı
Shrink fit calculation for final drive applications in tracked armored vehicles
- Tez No: 931602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL AŞÇIOĞLU TEMİZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Paletli zırhlı araçların hız azaltan sistemleri, güç iletimi, aracın manevra kabiliyeti ve performansı açısından kritik bir alt sistemdir.Bu sistem, motor tarafından üretilen ve transmisyon üzerinden iletilen gücün paletlere aktarılmasını ve aynı zamanda torku artırarak aracın hareket kabiliyetini iyileştirmektedir. Zorlu arazi ve muharebe koşullarında yüksek dayanıma sahip olması istenen bu sistemler aynı zamanda modüler yapıları sayesinde bakım ve onarım süreçlerini kolaylaştırarak operasyonel sürekliliği desteklemesi de beklenmektedir. Günümüz paletli zırhlı araçlarından olan modern tanklarda yaygın olarak planet dişli sistemleri içeren, kompakt yapıya sahip hız azaltan sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, paletli zırhlı araçların hız azaltan sistemlerinde, hız azaltan gövdesine bir çember dişlinin sıkı geçme yöntemiyle monte edilmesi incelenmiştir. Sıkı geçme bağlantı yöntemi, endüstride düşük imalat maliyetleri ve yüksek mukavemet ile uzun ömür sağlama avantajları nedeniyle çeşitli sistemlerde tercih edilmektedir. Bu bağlamda, belirli bir tork iletimini karşılayabilecek farklı sıkı geçme çapları ve göbek ölçüleri için Lame teorisine dayalı analitik bir optimizasyon çalışması yapılmıştır. Çalışmada, ağırlık, mukavemet ve montaj kolaylığı gibi mühendislik kriterleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İlk olarak, belirli bir tork altında sıkı geçme çaplarının ve göbek ölçülerinin etkisi analitik hesaplamalarla değerlendirilmiştir. Ardından, bu hesaplamalar doğrultusunda farklı tasarım parametrelerinin kombinasyonları incelenmiş ve Entropi yöntemi ile hesaplamalar yapılarak optimal bir tasarım önerisi sunulmuştur. Karar verilen optimum tasarımın analitik ve nümerik hesaplamaları yapılarak dogrulanmıştır. Bu süreçte, sistemin güvenilirliğini artırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla ağırlık azaltımı ve montaj süreçlerinin kolaylaştırılması hedefleri de göz önünde bulundurulmuştur. Sonuçlar, doğru sıkı geçme tasarımının sistem performansı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Sıkı geçme çapı ve göbek boyutlarının optimize edilmesi, sistemin dayanıklılığını artırmış ve üretim ile montaj süreçlerini kolaylaştırmıştır. Bu çalışma, savunma sanayi ve diğer endüstrilerde kullanılan sıkı geçme tasarım süreçlerinde, tasarım optimizasyonu ve verimlilik artışı sağlanmasına yönelik sonuçlar ortaya koymuştur. Ayrıca, sıkı geçme bağlantılarına yönelik gelecekteki akademik ve endüstriyel araştırmalar için daha etkili tasarımlar ve üretim süreçleri geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The final drive systems of tracked armored vehicles are critical subsystems in terms of power transmission, maneuverability, and overall vehicle performance. These systems facilitate the transfer of power generated by the engine and transmitted through the transmission to the tracks while increasing torque, thereby enhancing the vehicle's mobility. Designed to endure harsh terrain and combat conditions, these systems are also expected to support operational continuity through their modular structures, which simplify maintenance and repair processes. Modern tanks, among today's tracked armored vehicles, commonly utilize compact final drive systems incorporating planetary gear systems. In this study, the shrink fit method was examined for mounting a ring gear onto the housing of the final drive system in tracked armored vehicles. The shrink fit method is widely preferred in the industry due to its advantages of low manufacturing costs, high strength, and long service life. Within this scope, an analytical optimization study based on Lame's theory was conducted for different shrink fit diameters and hub dimensions that can meet a specific torque transmission requirement. Engineering criteria such as weight, strength, and assembly ease were analyzed in detail. Initially, the effects of shrink fit diameters and hub dimensions under a specific torque load were evaluated using analytical calculations. Subsequently, various design parameter combinations were analyzed, and an optimal design proposal was presented using the Entropy method. The determined optimal design was verified through analytical and numerical calculations. Throughout this process, weight reduction and the simplification of assembly processes were considered to enhance system reliability and reduce costs. The results highlight the positive impact of proper shrink fit design on system performance. The optimization of shrink fit diameters and hub dimensions improved system durability while simplifying manufacturing and assembly processes. This study contributes to design optimization and efficiency improvements in shrink fit applications within the defense industry and other engineering sectors. Moreover, it provides insights for future academic and industrial research aimed at developing more effective designs and manufacturing processes for shrink fit connections.