Roma İmparatorluk döneminde kamu ve özel inşaat sektörü
Public and private construction secteurs during the Roman Imperial period
  1. Tez No: 926030
  2. Yazar: DİYAP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS RECAİ TEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Roma İmparatorluğu'nda inşaat sektörü, Roma Tarihi okumalarının yeni bir yöntemi olarak XXI. yüzyılın başında literatürü şekillendirmeye başlamıştır. Daha öncesinde Roma İmparatorluğu'ndan günümüze kalan sayısız yapı, genellikle Roma mimarisi altında incelenmiş ve Romalıların inşaat sektöründeki teşekkülü ve bu teşekkülü oluşturan sosyal, ekonomik, hukuki ve politik süreçler tam anlamıyla belirlenememiştir. Çeyrek asırdır mimari araştırmaların dışına çıkarak Roma İmparatorluğu'nun başkent Roma'yı, böylesine büyük bir kenti nasıl inşa ettiğine dair soruların sorulmaya başlanmasıyla beraber konu hakkında literatür bir veri havuzu oluşturmayı başardı. Ne var ki elde edilen bu veriler bazı problematikleri henüz aşabilmiş değildir. Bunlar arasındaki bazı sorunlar tezimiz çerçevesinde ele alındı. Roma İmparatorluğu'nda inşaatın politik olarak nasıl bir yer edindiğini ve Cumhuriyet'ten İmparatorluk'a geçerken imparatorların kamusal inşaat sektörünü hukuki yönleriyle nasıl ele geçirdiği; özel inşaatın imparatorluğun tesisi ile girdiği değişimlerin neler olduğu ve hem kamu hem de özel inşaatın dinamiğinde yer edinen, inşaat sektörünü tekelleştirmeyi başaran teknik ve ekonomik süreçlerin neler olduğu tezimizin sınırlarını oluşturdu. Bu soruların cevaplanması, imparatorluğun inşaat sektörüne bakış açısını ortaya çıkararak literatürdeki kimi eksik parçaları birbirine bağlamayı amaçladı.
Özet (Çeviri)
The construction sector in the Roman Empire began to form the literature of Roman History as a new method to studying it at the beginning of the 21st century. Before this, numerous buildings remaining from the Roman Empire had generally been appreciated under Roman architecture, and the occurence of the Roman construction sector, as well as the social, economic, legal, and political processes that constituted it, had not been fully qualified. For a quarter of a century, apart from architectural research, questions began to be asked about how the Roman Empire built such a large city, its capital, Rome, and in addition to this, the literature lead to make body of knowledge on the subject. However, the present literature obtained has not yet been able to deal with certain problems. Some of these issues were addressed within the framework of this thesis. The thesis outlines the political role of construction in the Roman Empire and how emperors took control of the public construction sector legally during the transition from the Republic to the Empire. It also enquiry the changes in private construction with the establishment of the empire and the technical and economic processes that dominated both public and private construction dynamics, ultimately leading to the monopolization of the construction sector. Answering these questions aimed to reveal the Empire's perspective on the construction sector and connect some missing pieces in the literature.