Yükseköğretim kurumlarında yer alan bale dansçılığı programlarına göre, modern dans eğitimini uygulama önerisi
A proposal for an applied modern dance education program compatible with higher education (YÖK) accredited ballet curricula
- Tez No: 926029
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA AYVAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, yükseköğretim kurumlarında yer alan bale dansçılığı programlarının mevcut müfredatları incelenmiş ve modern dans eğitimini bu programlara entegre etme yöntemleri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, bale ve modern dans disiplinlerinin pedagojik ve sanatsal temelleri karşılaştırılmış, her iki disiplinin dansçıların teknik ve sanatsal gelişimine olan katkıları analiz edilmiştir. Literatür taramaları, mevcut müfredat analizleri ve alan uzmanlarıyla gerçekleştirilen görüşmeler doğrultusunda, yükseköğretim seviyesindeki bale dansçılığı programlarında modern dans eğitimine yönelik uygulanabilir bir müfredat önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the current curricula of ballet dance programs in higher education institutions were critically examined, and methods for integrating modern dance education into these programs were explored. The research compared the pedagogical and artistic foundations of ballet and modern dance, analyzing the contributions of both disciplines in regard to the technical and artistic development of dancers. Through a combination of literature reviews, curriculum analyses, and interviews with field experts, a feasible curriculum proposal for incorporating modern dance education into the ballet program was developed.