Jan Sandström 'Motorbıke Odyssey' Trombon Konçertosu'nun göstergebilimsel bağlamda incelenmesi
- Tez No: 926031
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FARUK DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
20. yüzyılın sonlarında gelişen postmodern sanat anlayışı, disiplinlerarası yaklaşımları ve yenilikçi yorumları teşvik etmiştir. Bu bağlamda, Jan Sandström'ün Motorbike Odyssey Trombone Concerto adlı eseri, yeni bir ifade alanı sunarak çağdaş müzik repertuvarında kendine özgü bir yer edinmiştir. Sandström'ün bu eseri, göstergebilimsel açıdan ele alındığında, müzikal göstergelerin hem anlam üretiminde hem de dinleyici algısında çok katmanlı bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Birinci bölüm, göstergebilim ve gösterge kavramını tanımlayarak, Saussure ve Peirce'in teorileri üzerinden göstergebilime teorik bir çerçeve sunmakta ve göstergebilimin tarihsel sürecinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde, müzikal göstergelerin anlam üretimi ve müzikal bağlamda göstergebilimin hangi yollarla değerlendirilebileceği hakkında bilgi verilmiş, Jean-Jacques Nattiez ile Kofi Agawu'nun kuramsal yaklaşımları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, besteci Jan Sandström'ün yaşamı ve eserleriyle birlikte, eserin ithaf edildiği Christian Lindberg'in hayatı, eserle ilişkisi ele alınmıştır. Sandström ile Lindberg arasındaki iş birliğinin eserin ortaya çıkış sürecine etkisi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Odysseia destanının göstergebilimsel bağlamda esere etkisi incelenmiş ve eserin bölümleri, bölümlerindeki göstergeler ve bunların yorumları detaylandırılmıştır. Beşinci bölümde, eserin form analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Motorbike Odyssey Trombon Konçertosu'nda bulunan müzikli ve müziksiz göstergebilimsel unsurların analizini yapmak ve aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
The postmodern art movement that emerged in the late 20th century encouraged interdisciplinary approaches and innovative interpretations. In this context, Jan Sandström's Motorbike Odyssey Trombone Concerto has carved out a distinctive place in the contemporary music repertoire by offering a new realm of expression. When analyzed from a semiotic perspective, Sandström's work reveals a multilayered structure of musical signs, both in the production of meaning and in listener perception. The first chapter defines the concepts of semiotics and the sign, providing a theoretical framework through the theories of Saussure and Peirce, and discusses the historical development of semiotics. The second chapter explores the production of meaning through musical signs and evaluates how semiotics can be applied in a musical context, incorporating the theoretical approaches of Jean-Jacques Nattiez and Kofi Agawu. The third chapter examines the life and works of composer Jan Sandström, alongside the life and connection of Christian Lindberg, to whom the piece is dedicated. It also elaborates on how their collaboration influenced the creation process of the concerto. The fourth chapter analyzes the impact of the Odysseia epic on the concerto from a semiotic perspective, detailing the sections of the work, the signs within these sections, and their interpretations. The fifth chapter provides a formal analysis of the concerto. The aim of this study is to analyze and convey the musical and non-musical semiotic elements in Motorbike Odyssey Trombone Concerto.