Erzurum kuzey ilçelerinde bulunan geleneksel evler(Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum, Uzundere)
Traditional houses in Erzurum north districts(Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum, Uzundere)
  1. Tez No: 926077
  2. Yazar: SİBEL AKTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN KÖŞKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1024
Özet
Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz geçiş güzergahı üzerinde bulunan ve tarih boyunca çeşitli uygarlıklara evsahipliği yapan Erzurum'un kuzey ilçelerinden Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum ve Uzundere ilçe mahallelerinde inşa edilen ve günümüze ulaşabilen tarihi evler incelenmiştir. Bu evler, geleneksel Erzurum evlerinin yanı sıra Doğu Karadeniz evlerininde özelliklerini bünyesinde barındırmaları ve kırsal mimariye yansıması açısından son derece önemlidir. Çalışma konusunu 19. yüzyılın başlarından 20. yüzyılın başlarına kadar olan dönemde inşa edilmiş evler oluşturmaktadır. Tespit edilen 120 ev, mevcut olan evler ve harap durumdaki evler olarak iki gruba ayrılarak katalog bölümünde tek tek değerlendirilmiş plan ve mimari özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde bölge evlerinin planları, cepheleri, kapı ve pencereleri, üst örtüleri, mekan birimleri ve mimari elemanları ele alınmış Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz örnekleri ile benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyulmuştur. Bölge evlerinin her iki bölgenin özelliklerini taşımakla birlikte kırsala özgü karakteristik özellikler taşıdığı ve işlevselliğin ön planda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical houses that were built in the district neighborhoods of Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum and Uzundere, one of the northern districts of Erzurum, which is located on the Eastern Anatolia and Eastern Black Sea transition route and has hosted various civilizations throughout history, were examined. These houses are extremely important in that they contain the characteristics of Eastern Black Sea houses as well as traditional Erzurum houses and are reflected in rural architecture. The subject of the study consists of houses built in the period from the early 19th century to the early 20th century. The 120 houses identified were divided into two groups, existing houses and dilapidated houses, and their plans and architectural features were evaluated one by one in the catalog section. In the fifth part of the study, the plans, facades, doors and windows, coverings, space units and architectural elements of the houses of the region were discussed and their similarities and differences with the Eastern Anatolian and Eastern Black Sea examples were revealed. It has been concluded that the houses of the region have characteristics of both regions, but also have rural characteristics and functionality is at the forefront.