Surgical percutaneous guide-needle's micro electronic guider
Cerrahi perkütan kılavuz iğnenin mikro elektronik kılavuzlayıcısı
  1. Tez No: 926076
  2. Yazar: ZIAD TAREK ELSHAFEE MOHAMED ALSAED KOLKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MANA SEZDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kısacası, geliştirilen prototip; kolay kullanım, düşük radyasyon maruziyeti, düşük maliyet, yüksek doğruluk, daha az zaman tüketimi, operatörün kişisel becerisine daha az bağımlılık ve tek iğne batırma girişimi rehberliği gibi avantajlara sahip olarak sınıflandırılabilir. Bu avantajların tümü, gerçekleştirilen fantom çalışmasının sonuçlarından elde edilmiştir. Söz konusu umut verici başlangıç fantom deney sonuçlarına göre, çalışma planımızın ilk iki aşamasının tamamlandığı ilan edilebilir. kalan aşamaları gerçekleştirmek için ilerlemek gerekmektedir. Laboratuvar hayvanları üzerinde ve prosedür süresi, radyasyon maruziyet dozu ve doğruluk hakkında diğer sensör tabanlı teknikler, robot tabanlı teknikler ve serbest el konvansiyonel yöntemlerle karşılaştırma amacıyla daha gerçekçi ve detaylı sonuçlar elde etmek için diğer gerekli in vivo deneyler gerçekleştirilmelidir. Daha doğru sonuçlar elde etmek için üçüncü taraf sensörler yerine orijinal sensörlerin kullanılması da önerilir. Ayrıca, daha uygulanabilir ve ergonomik bir cihaz haline getirmek için mobil uygulamanın, kablosuz bağlantının, boyutun ve kullanılabilir malzemelerin değiştirilmesi önerilir. Ayrıca, tasarlanan iğne yönlendirme sistemine ek değer sağlayacak olan derinlik hakkında daha detaylı sonuçlar elde etmek için GPS gibi başka bir konumlandırma sensörü eklenebilir. Tüm yeni tasarlanan sistemin mikro ölçekli bir cihazda bütünleştirilmesi de önerilir.
Özet (Çeviri)
To cut a long story short, the developed prototype could be classified as easy to use, with less radiation exposure, low cost, accurate, less time-consuming, less reliance on human individual skills, and single puncture attempt guiding device. The whole of those advantages are obtained from the results of the performed phantom study. According to those Promising initial results of phantom experiments, it could be declared that the first two stages of our working plan are done; it is necessary to move forward to perform the remaining stages. Experiments on laboratory animals and other needed invivo experiments to get more actual and detailed results about procedure time, radiation exposure dose, and accuracy in comparison to other sensor-based techniques, robotic-based techniques, and freehand conventional methods. It is also recommended to use original sensors instead of third-party used sensors to get more accurate results. In addition to modifying the mobile application, wireless connection, size, and useable materials to make it a more applicable and ergonomic device. Also, another positioning sensor, such as GPS, could be added to get more detailed results about the depth that will be an added value to the designed needle orientation system. In addition to integrated whole the newly designed system in a micro-scale device.