Tathîr âyetinin Şiî Sünnî ekseninde değerlendirilmesi
On the Shiite Sunni axis of the verse of Tathir evaluation
  1. Tez No: 926117
  2. Yazar: NESİH ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ehl-i Sünnet ile Şîa arasındaki karşılıklı eleştiri ve polemik kültürü erken dönemlerden itibaren tefsir literatürüne de yansımıştır. Kur'ân'da üç yerde Hûd, Kasas ve Ahzâb surelerinde Ehl-i Beyt kavramı geçmektedir. Fakat bunların içinde tarihten günümüze kadar olan süreçte genelde İslâm dünyasında özelde ise Şîa ve Ehl-i sünnet ekolleri arasında en çok tartışılan ve bizzat araştırmamızın konusunu teşkil eden Ahzâb suresinde yer alan ve Tathîr âyeti olarak da isimlendirilen;“Evlerinizde oturun. Önceki cahiliyye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah ve Rasûlüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah, sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.”anlamındaki âyetidir. Dolasıyla bu araştırmamızda Tathîr âyetinde geçen Ehl-i Beyt tabirinin, Şîi ve Sünnî tefsirlerde nasıl ele alındığı ve tanımlandığı, mezkur âyetin Şiî ve Sünnî müfessirler tarafından nasıl yorumlandığı, bazı ileri gelen Şiî ve Sünnî müfessirlerin kendi tanımladıkları şekliyle Ehl-i Beyt'e işaret eden Kur'an'ın diğer ayetlerine yönelik yaklaşımları üzerinde durulacak ve bu yaklaşımları tefsir ilmi açısından objektif bir bakış açısıyla değerlendirilmesi yapılarak ülkemizdeki akademik çalışmalara mütevazi bir katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Mutual criticism and polemic culture between Ahl as-Sunnah and Shia It has also been reflected in the tafsir literature since ancient times. Hud, Kasas and Ahzab in three places in the Qur'an The concept of Ehl-i Bayt is mentioned in Surahs. But among them, from history to the present, In this process, it is the most discussed topic in the Islamic world in general and among the Shia and Ahl as-sunnat schools in particular. and also as the Tathîr verse in the chapter of Ahzab, which constitutes the subject of our research. named;“Sit in your homes. As the women of the previous jahiliyyah were exposed and scattered, you Do not open and scatter. Perform the prayer and give the zakat. Obey Allah and His Messenger. O Prophet's house people! Allah only wants to remove the dirt of sin from you and to purify you.”meaning verse. Therefore, in this research, the expression of Ahl al-Bayt in the verse of Tathîr is used by Shiite and Sunni how the aforementioned verse is handled and defined in tafsir, by Shiite and Sunni commentators. how it is interpreted, as some prominent Shiite and Sunni commentators define themselves. The approaches to other verses of the Qur'an that point to the Bayt will be emphasized and this will be discussed. The aim is to make a modest contribution to the academic studies in our country by evaluating the approaches from an objective point of view in terms of tafsir.