رهن الأسهم وإقراضها من منظور الاقتصاد الإسلامي
İslam iktisadı perspektifinden hisse senetlerinin rehin ve karz akitlerine konu olması
- Tez No: 926118
- Danışmanlar: أستاذ. د. حايتيم حشنة
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma, ipotek ve hisse senedi ödünç alma işlemlerine ve bununla ilgili yasal hükümlere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için araştırmacı konu ile ilgili kitaplara ve kaynaklara baktıktan sonra ardından verileri ve bu konuda yapılan açıklamaları analiz ederek, analitik betimsel yaklaşımı kullanmıştır. Araştırmanın en önemli sonuçları arasında: Payın ipotek edilmesinin meşruiyeti, pay sahibi olan kurum veya kişinin yaptığı faaliyetin meşruiyetinden kaynaklanır. İçki, tefecilik ve domuz eti satan şirketlerin payları ile bazı imtiyazlı pay türleri şeriat tarafından yasaklanan ticari faaliyetlerin sonucu olduğu için ipotek edilemez. Şirketin sermayesinin kaynağının caiz olması da dahil olmak üzere başka ek meşruiyet belirleyiciler mevcuttur Şirket, Helal olanı araştırırken yalan, ihanet, asılsız dedikodu, tekel, hisseli kumar gibi haramlara düşmemeye dikkat etmek ve çoğu harama götüren zanlardan sakınmak. Hisse senetlerinin ödünç verilmesi ile ilgili hukuki hükme gelince, bu konuda ümmet âlimleri arasında görüş ayrılığı vardır. Ancak, hisselerin ödünç verilmesinin meşruiyeti hakkındaki hükmü, hissenin cinsi, hak ve görevleri ve hissenin kaynağının meşruiyeti ile ilgili özel şartlara göre vermiştir. Hisse senetlerinin ödünç verilmesine ilişkin hüküm, şirket mallarının gayrimenkul, nakit, borç veya ikisinin karışımı olmasına göre değişir ve Çalışmanın tavsiyeleri arasında: Şeriat piyasalarına, hisse senedi alım-satımı, ipotek ve borç verme konularında şeriat boyutlarını ve şeriat sınırlarını açıklayan bir kurum veya ofis iliştirilmesi ve bu ofis, hisse senetleri ile ilgili tür, kaynak gibi bilgilerin toplanması ve yasallığının netleştirilmesi konusunda uzmanlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to shed light on mortgage and stock borrowing transactions and the legal provisions related to this. In order to achieve the objectives of the study, the researcher used the analytical descriptive approach by analyzing the data and explanations made on this subject after looking at the books and sources related to the subject. Among the most important results of the research are: The legitimacy of the mortgage of the share derives from the legitimacy of the activity carried out by the institution or person holding the share. Shares of companies selling liquor, usury and pork, as well as some types of preferred shares, cannot be mortgaged, as they are the result of commercial activities prohibited by sharia. There are other additional legitimacy determinants, including the permissibility of the source of the company's capital, the company is careful not to fall into harams such as lies, betrayal, unfounded gossip, monopoly, share gambling when researching what is Halal, and to avoid the suspicions that lead to most tributes. As for the legal provision regarding the lending of hares, there is a difference of opinion among the scholars of the Ummah on this issue. However, it made the judgment on the legitimacy of the lending of shares according to the specific conditions regarding the type of share, its rights and duties, and the legitimacy of the source of the share. The provision for the lending of shares varies according to whether the company's property is real estate, cash, debt or a mixture of the two, and among the recommendations of the Study are: Attaching to the Sharia markets an institution or office that explains the dimensions of sharia and sharia limits in the matters of buying and selling shares, mortgages and lending, and this office specializes in collecting information about the shares and clarifying their legality.