Görüntü bozukluğu üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on image deviation
  1. Tez No: 926116
  2. Yazar: HALİL ÖZAŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP EMMUNGİL KARAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Görüntü bozuklukları, yenilikçi bir yaklaşımla, gerçekçi estetiğin mükemmelliğini arama çabasının ötesine geçerek insan yapımının değerini ve kusurun estetiğini ön plana çıkarmayı hedefler. Bu bakış açısı, sanatın anlamını yeniden değerlendirme ihtiyacını doğurur. Fotoğraf makinesinin, ardından sinema ve televizyonun icadıyla birlikte insanlık, görsel-işitsel bir dünyanın içinde yaşamaya başlamıştır. Sanatçılar, yaşadıkları dönemin teknolojik gelişmelerini kendi bilgi ve tecrübeleriyle harmanlayarak sanatlarına özgün yorumlarını katmışlardır. Günümüz söyleminde, görüntüdeki bozukluklar genellikle“Glitch”terimiyle ifade edilmektedir. Glitch terimi, kayma, hata, kırılma veya bozulma anlamlarını taşır ve genellikle elektronik medyada yazılım hatalarının ekranda bozulmuş görseller olarak yansımasını tanımlamak için kullanılır. Bu hatalar, bir görüntüde veya seste anormallikler olarak karşımıza çıkar. Glitch terimi daha çok modern dijital bozulmaları ifade ederken, önceki dönemlerde kullanılan görsel bozuklukları kapsamaz. Benzer şekilde, deformasyon terimi daha çok bir görüntünün fiziksel yapısını tanımlarken, kavramsal anlamlarına odaklanmaz. Bu nedenle, daha geniş bir anlama sahip olan bozukluklar bağlamında tez başlığı“Görüntü Bozuklukları”olarak belirlenmiştir. Bu araştırma, görüntüdeki bozuklukların görsel sanat eserlerine yansımalarını incelemek için literatür taraması yöntemine başvurmuş ve bu yansımaları sanat temelli uygulamalar üzerinden analiz etmeye çalışmıştır. Seçilen eserler, konu, biçim, içerik ve öz açısından değerlendirilen görsel analiz tekniğiyle incelenmiştir. Bu analiz, bozukluk kavramı etrafında şekillenen kavramsal bir çerçevede gerçekleştirilmiş ve bu eserlerin sanatsal söylem içerisindeki yerini anlamak için göstergebilimsel yöntemler uygulanmıştır. Bu bağlamda, sanatçıların bozukluk olgusunu oluşturan plastik unsurlar ve anlam yaratma stratejileri belirlenmiştir. Özellikle günümüz sanatçılarının, görüntülerdeki bozuklukları eleştirel bir ifade aracı olarak kullandıkları görülmüştür. Zaman içinde, farklı dönemlerde kullanılan bozukluklar, görsel ve kavramsal olarak çeşitlilik göstermiştir. Sanatçılar, teknoloji ve teknolojik araçların sunduğu yeni özneleşme alanları ile doğru orantılı bir şekilde sanatlarını şekillendirmişlerdir. Sonuç olarak, sanat tarihinin farklı dönemlerinde kullanılan bozukluklar, bu tez kapsamında üretilen resim, fotoğraf ve video çalışmalarında sanatsal bir ifade aracı olarak kullanılmış ve bu etkinin kavramsal teması olarak zamanın belirsizliği ön plana çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deviations in image, through an innovative approach, aim to move beyond the pursuit of perfection in realistic aesthetics, emphasizing the value of human creation and the beauty of imperfection. This perspective prompts a reevaluation of the meaning of art. With the invention of the camera, followed by cinema and television, humanity has become immersed in a visual-auditory world. Artists blend the technological advancements of their era with their own expertise, infusing their unique interpretations into their art. In contemporary discourse, deviations in imagery are often referred to as“Glitches.”The term glitch conveys meanings such as slip, error, break, or distortion and is commonly used to describe software malfunctions in electronic media, which manifest as distorted visuals on the screen. These errors can appear as visual or auditory anomalies in images or videos. While the term Glitch focuses on modern digital disruptions, earlier visual deviations are excluded from its scope. Similarly, the term deformation primarily describes the physical structure of an image rather than its conceptual implications. Given the broader significance of deviations, the thesis title has been chosen as“Deviations in Image.”This research utilizes a literature review to explore how deviations are reflected in visual artworks, analyzing these reflections through art-based practices. The selected works are examined using a visual analysis technique, which evaluates their subject, form, content, and essence. The analysis is conducted within a conceptual framework centered on the notion of deviation, and semiotic methods are employed to determine how these works contribute to artistic discourse. In this context, the formal elements that constitute“deviation”and the strategies used by artists to convey meaning are identified. Notably, contemporary artists are observed to develop critical perspectives by incorporating deviations into their imagery as a means of visual expression. Over time, the use of deviations in imagery has varied both visually and conceptually across different periods. Artists have consistently shaped their work in response to technological advancements, which provide new realms of subjectivity. In conclusion, deviations in imagery, utilized throughout art history, have been employed as tools of artistic expression in the paintings, photographs, and video works produced for this thesis. The research focuses on the concept of temporal ambiguity, which is considered the central theme underlying this phenomenon.