Huzurevinde yeniden toplumsallaşma
Resocialization in the nursing home
- Tez No: 926166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın konusu; huzurevine yerleşen yaşlı bireylerin yeni yaşantıları ve bu yeni yaşantılarına bağlı olarak kurmuş oldukları yeni düzenleri, huzurevi içerisinde kurdukları yeni arkadaşlık ilişkileri ve bu arkadaşlık ilişkilerinin sosyalleşme süreçlerine katkı sağlayıp sağlamadığı, huzurevi tarafından düzenlenen aktiviteler ve bu aktiviteler aracılığıyla hissettikleri duygular ve bu aktivitelerin, onların sosyalleşme sürecine katkı sağlayıp sağlamadığıdır. Bu konuya uygun sorular oluşturup yaşlı bireylere yöneltilmiştir. Verilen cevaplar doğrultusunda, bilimsel bir çalışma ortaya koyulmuştur. Huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin birbirleriyle kaynaşabilmeleri için ortak alanlar oluşturulmuştur. Aynı zamanda huzurevleri tarafından düzenlenen aktiviteler aracılığıyla yaşlı bireylerin güzel zaman geçirmeleri ve yeniden arkadaşlık ilişkileri kurmaları amaçlanmıştır. Bu aktiviteler yaşlı bireylerin kendilerini değerli ve mutlu hissetmelerine önayak olurken, aynı zamanda arkadaşlık ilişkilerinin güçlenmesine de katkı sağlamıştır. Huzurevinde bulunan yaşlı bireylerin büyük çoğunluğu, huzurevi tarafından düzenlenen aktivitelere katılım göstermektedir. Katılım gösteren yaşlı bireyler, bu aktivitelerden memnun kalmaktadır. Katılım gösteremeyen yaşlı bireyler genelde fiziki engelleri olan, fizyolojik rahatsızlıkları bulunan ve arkadaşı olmayan yaşlı bireylerdir. Zorunluluk hallerinden dolayı katılamayan bazı yaşlı bireyler, katılım gösterebilecek durumları olsaydı kendilerinin de mutlu olacağını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is; the new lives of the elderly individuals settled in the nursing home and the new order they have established depending on these new lives, the new friendship relationships they have established in the nursing home and whether these friendship relationships contribute to their socialisation process, the activities organised by the nursing home and the emotions they feel through these activities and whether these activities contribute to their socialisation process. Questions appropriate to this subject were created and directed to the elderly individuals. In line with the answers given, a scientific study has been put forward. Common areas have been created for elderly people living in nursing homes to mingle with each other. At the same time, through the activities organised by the nursing homes, it was aimed for elderly individuals to have a good time and re-establish friendships. While these activities helped the elderly individuals to feel valuable and happy, they also contributed to the strengthening of friendship relations. The majority of the elderly individuals in the nursing home participate in the activities organised by the nursing home. Elderly individuals who participate are satisfied with these activities. Elderly individuals who cannot participate are generally elderly individuals with physical disabilities, physiological disorders and who have no friends. Some elderly individuals who could not participate due to necessity stated that they would also be happy if they had the opportunity to participate.