Building pax-arabica: İs european integration applicable to the middle east?
Pax-arabicayı inşa etmek: Avrupa entegrasyonu Ortadoğu'ya uyarlanabilir mi?
  1. Tez No: 926178
  2. Yazar: RUHİSU CAN AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAINER TETZLAFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Universität Hamburg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Orta Doğu her zaman çıkar çatışmalarının yaşandığı ve birçok medeniyetin yok olduğu bir bölge olmuştur. Birçok kez dış müdahalelere maruz kaldığı için, birçok girişime rağmen kalıcı barış tesis edilememiştir. 19'uncu yüzyılda gelişen milliyetçilik kavramına paralel olarak, Arap siyasetinde Arap milliyetçiliği fikri seküler ve İslamcı yorumlar gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkmaya başlamıştır. Sömürgeci güçlerin 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde Orta Doğu'yu terk etmesinin ardından otoriter rejimler bölgenin kaderini şekillendirmeye başladı. Entegrasyona yönelik olarak, 1940'lardan yeni yüzyılın ilk on yılına kadar çeşitli kurumları hayata geçirdiler ve düzinelerce ikili ticaret anlaşması imzaladılar. Bu arada, Avrupalı politika yapıcılar, daha sonra benzersiz bir model olarak hizmet edecek olan daha fazla entegrasyon yönünde kayda değer adımlar attılar. Arap ekonomik entegrasyonuna yönelik bu tür girişimler Avrupa entegrasyon süreciyle hemen hemen örtüşse de, Arap entegrasyonunun tarihi Avrupa modeline kıyasla farklı sonuçlar doğurmuştur ve bu da bir dereceye kadar başarısızlık olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla, bu çalışma esas olarak AB'nin siyasi ve ekonomik dinamiklerinin Orta Doğu'ya, yani Arap entegrasyonuna uygulanıp uygulanamayacağına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Middle East has always been the region, where the clash of interests occurred and many civilizations were destroyed. As it was exposed external interventions in several times, permanent peace could not be established despite many attempts. In parallel to developing concept of nationalism in 19th Century, the idea of Arab nationalism in the Arab politics began to appear in several forms such as secular and Islamist interpretations. After the colonial powers left the Middle East in the second quarter of 20th century, authoritarian regimes embarked on shaping the fate of the region. Towards integration, they introduced several institutions and signed dozens of bilateral trade agreements from 1940s to first decade of the new century. Meanwhile, European policymakers took remarkable steps towards further integration, which later on will serve as a unique model. Although such initiatives to reach an Arab economic integration almost corresponded to the process of European integration, the history of Arab integration generated different outcomes compared to European model, which may be regarded as a failure to some extent. Hence, this study mainly focuses on whether political and economic dynamics of EU can be applied to the Middle East, namely in Arab integration.