Sanat eğitiminde alternatif yaklaşımlar: Hayal Gücü Merkezi
Alternative approaches in art education: Hayal Gücü Merkezi
  1. Tez No: 926221
  2. Yazar: EZGİ GÜVEN DELİER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEMSETTİN EDEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Eğitimde çağın ihtiyaçlarına yönelik yanıt arayışı, alternatif yaklaşımların doğmasına olanak sağlamıştır. Bu tezde, sanat eğitiminde alternatif yöntemlerin etkileri ve uygulama biçimleri incelenerek, bu bağlamda Hayal Gücü Merkezi'nin rolü analiz edilmektedir. Montessori, Reggio Emilia ve Waldorf gibi yenilikçi eğitim modellerinden ilham alarak bu çalışmada, yaratıcı düşünme, estetik duyarlılık ve bireysel ifade becerilerini geliştirmeye yönelik yöntemler ile Hayal Gücü Merkezinin Sanat Eğitimine getirdiği özgün yaklaşımlar incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiş ve kartopu (zincir) örnekleme yöntemiyle belirlenen 3 mentör, 3 öğrenciden oluşan bir çalışma grubu ile görüşmeler yapılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme, doküman incelemesi teknikleriyle toplanmış ve betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulguların geçerliliği ve güvenirliği, uzman görüşleri alınarak ve veri çeşitliliği sağlanarak artırılmıştır. Bu sonuçlar ile Hayal Gücü Merkezi'nin sanat eğitimine getirdiği özgün yaklaşımlar ve kullandığı yöntemlerin bireyler üzerindeki etkilerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmada, merkezin uygulamalarının bireylerin sanatsal becerilerinin yanı sıra bilişsel, sosyal ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişimine de katkısı değerlendirilmiştir. Ayrıca, sanat eğitiminde özgürlük, yaratıcılık ve toplumsal bilinç gibi unsurların öne çıktığı uygulamaların etkilerine odaklanılmıştır. Bu tez ile sanat eğitiminde yenilikçi yaklaşımların Türkiye bağlamında uygulanabilirliğini ve sanat eğitiminin gelecekteki potansiyelini tartışmaya açmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The search for answers to the needs of the age in education has paved the way for the emergence of alternative approaches. In this thesis, the effects and application forms of alternative methods in art education are examined and the role of the Imagination Center in this context is analyzed. Inspired by innovative educational models such as Montessori, Reggio Emilia and Waldorf, this study examines the methods for developing creative thinking, aesthetic sensitivity and individual expression skills, and the original approaches brought by the Imagination Center to Art Education. In the study, case study design, one of the qualitative research methods, was adopted and interviews were conducted with a study group consisting of 3 mentors and 3 students determined by snowball (chain) sampling method. The data were collected through semi-structured interviews and document analysis techniques and analyzed using descriptive analysis method. The validity and reliability of the findings were increased by taking expert opinions and providing data diversity. With these results, it is aimed to understand the effects of the Imagination Center's unique approaches to art education and the methods it uses on individuals. In the study, the contribution of the center's practices to the development of individuals' cognitive, social and critical thinking skills as well as their artistic skills was evaluated. Moreover, the study focused on the effects of practices that emphasize elements such as freedom, creativity and social consciousness in art education. This thesis aims to discuss the applicability of innovative approaches in art education in the context of Türkiye and the future potential of art education.