Çoklu gösterimlerle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğretimin üniversite öğrencilerinin manyetizma kavramlarını anlamalarına ve bazı duyuşsal özelliklerine etkisi
The effects of inquiry-based activities supported by multiple representations on understanding of magnetism concepts and some affective characteristics of university students
  1. Tez No: 926259
  2. Yazar: NALAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KOCAKÜLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Gelişen teknoloji hayatımızın birçok alanını etkilediği gibi öğretimde de önemli bir yer almaktadır. Dolayısıyla kimya, fizik ve biyoloji gibi derslerde istenilen bireyleri yetiştirmek için teknolojinin kullanımı öğrencilerin fene karşı ilgi ve meraklarını arttırmaktadır. Fen eğitiminde birer araç gereç olarak kabul edilen çoklu gösterimleri öğretim sürecinde kullanmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, çoklu gösterimlerle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğretimin üniversite öğrencilerinin manyetizma kavramlarını anlamalarına ve bazı duyuşsal özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma toplam 49 birinci sınıf Fen Bilgisi öğretmen adayıyla iki grup ile yürütülmüştür. Çalışmada karma araştırma desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Deney grubunda konular çoklu gösterimlerle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğretimle işlenirken, kontrol grubunda aynı konular geleneksel öğretim ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Fizik Dersi Tutum'', ”Fizik Öğrenmeye Yönelik Motivasyon'' ve“Üstbiliş Düşünme Becerileri Ölçeği'', ”Çoklu Gösterim Düzeyi Testi'' ile "Manyetizma Kavramsal Anlama Testi'' kullanılmıştır. Her iki gruptaki adaylarla ön ve son görüşmeler yapılmıştır. Deney grubu için gözlem yapılarak notlar alınmış ve dersin sonunda ders günlükleri toplanmıştır. Verilerin analizinde ölçekler için grupların ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark olup olmadığına istatistiksel olarak bakılmıştır. Manyetizma kavramsal anlama testinin yüzde ve frekans ile aşamaların güven aralıkları kombinasyonları analizi yapılmıştır. Çoklu gösterim düzeyi testi derecelendirme rubriği ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çoklu gösterimlerle desteklenen sorgulamaya dayalı öğretimin tutum, motivasyon, üstbiliş becerileri açısından gruplar arasında ön-son test açısından anlamlı bir fark oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca çoklu gösterim düzeyi testi puanlarından da son testte deney grubundaki adayların puanlarında artışın olduğu belirlenmiştir. Son olarak uygulanan öğretimin öğretmen adaylarının tutumlarının, motivasyonlarının ve üstbiliş becerilerinin gelişmesinde etkili olduğu sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology has an important place in teaching as it affects many areas of our lives. Therefore, the use of technology to educate the desired individuals in courses such as chemistry, physics and biology increases students' interest and curiosity towards science. The importance of using multiple representations, which are accepted as a tool in science education, in the teaching process emerges. In this study, it is aimed to investigate the effect of inquiry-based teaching supported by multiple demonstrations on university students' understanding of magnetism concepts and some affective characteristics. The study was conducted with 49 first-year pre-service science teachers in two groups. Convergent parallel design, one of the mixed research designs, was used in the study. In the experimental group, the subjects were taught with inquiry-based teaching supported by multiple representations, while in the control group the same subjects were taught with traditional teaching.“Attitude towards Physics Course”,“Motivation towards Learning Physics”,“Metacognitive Thinking Skills Scale”,“Multiple Representation Level Test”and“Magnetism Conceptual Understanding Test”were used as data collection tools. Pre and post interviews were conducted with the candidates in both groups. For the experimental group, notes were taken by observation and lesson diaries were collected at the end of the lesson. In the analysis of the data, it was statistically examined whether there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the groups for the scales. Percentage and frequency of the magnetism conceptual understanding test and the combinations of confidence intervals of the stages were analysed. The multiple representation level test was analysed with the rating rubric. In line with the results obtained, it was seen that inquiry-based instruction supported by multiple representations created a significant difference between the groups in terms of attitude, motivation and metacognitive skills in terms of pre-post test. In addition, it was determined that there was an increase in the scores of the candidates in the experimental group in the post-test. Finally, it was concluded that the applied instruction was effective in the development of pre-service teachers' attitudes, motivation and metacognitive skills.