Yalnız seyahat eden kadın turistlerin tatil yeri seçiminde destinasyon imajının turistin risk algısı ve yeniden satın alma niyetine etkisi
The effect of destination image on tourist perception of risk and repurchase intention on the choice of a vacation place by solo traveling women
- Tez No: 926258
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYMANKUY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kadınların yalnız seyahat etme eğilimleri, günümüzde giderek artan bir trend haline gelmiştir. Bu durum, kadınların kişisel özgürlüklerini ve bireysel gelişimlerini destekleyen bir unsur olarak görülmekte; ancak aynı zamanda, yalnız seyahat eden kadın turistlerin çeşitli risklerle karşılaşma olasılıklarını da gündeme getirmektedir. Özellikle tatil yeri seçiminde destinasyon imajı, kadın turistlerin algıladığı riskleri azaltmada kritik bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, destinasyon imajının kadın turistlerin yalnız seyahat sonrasında aynı destinasyonu yeniden tercih edip etmeyecekleri konusundaki niyetleri üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, kadın turistlerin risk algıları ve destinasyon imajları arasındaki ilişkiyi anlamak, turizm sektöründe stratejik kararlar alabilmek adına büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, yalnız seyahat eden kadın turistlerin tatil yeri seçimlerinde destinasyon imajının risk algısı üzerindeki etkisini ve bu imajın yeniden satın alma niyetlerine olan etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, yalnız seyahat eden kadın turistlerin seyahat davranışlarını anlamak ve bu davranışları etkileyen faktörleri analiz etmek hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, literatürde yer alan kavramsal çerçeveye dayanarak bir anket formu geliştirilmiştir. 2023 Aralık ve 2024 Şubat ayları arasında gerçekleştirilen veri toplama sürecinde, toplamda 74 sorudan oluşan anket formu hem online hem de basılı formatta katılımcılara ulaştırılmıştır. Araştırmaya katılan 874 kadından elde edilen anketlerin, eksik veya hatalı olanları ayıklandıktan sonra, 712 geçerli anket değerlendirmeye alınmıştır.v Araştırma bulguları, yalnız seyahat eden kadın turistlerin tatil yeri seçiminde güvenlik, doğal çevre ve tarihi-kültürel çekicilik gibi faktörlerin öne çıktığını ortaya koymaktadır. Destinasyon imajı, kadın turistlerin seyahat sırasında karşılaştıkları risk algılarında belirleyici bir unsur olarak kendini göstermektedir. Özellikle psikolojik ve sağlık risklerinin, destinasyon imajı tarafından önemli ölçüde etkilenebildiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, destinasyon imajının yalnız kadın turistlerin risk algısını şekillendirdiği ve bu algının yeniden satın alma niyeti üzerinde doğrudan etkili olduğu görülmüştür. Araştırmada kullanılan regresyon analizleri, destinasyon imajının bazı risk türlerini (örneğin, sosyal ve finansal riskler) etkilemede sınırlı kaldığını, ancak genel olarak risk algısı ve satın alma niyetlerini anlamlı bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Kadın turistlerin sosyo-demografik özelliklerinin de (yaş, eğitim seviyesi, gelir düzeyi gibi) risk algıları ve satın alma niyetleri üzerinde farklı düzeylerde etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, yalnız seyahat eden kadın turistlerin tatil yeri seçim süreçlerini daha iyi anlamak ve bu süreçleri turizm sektöründe stratejik planlamalara entegre etmek için önemli veriler sunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, yalnız seyahat eden kadın turistlerin seyahat deneyimlerini geliştirmek adına turizm işletmelerine ve destinasyon yöneticilerine çeşitli öneriler sunmaktadır. Kadın turistlere yönelik güvenlik odaklı stratejilerin geliştirilmesi, destinasyonların olumlu imajlarının güçlendirilmesi ve seyahat güvenliğini artıran altyapıların oluşturulması, sektörel sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca, bu çalışma, turizm literatüründe yalnız seyahat eden kadın turistlerin destinasyon imajı ve risk algısına ilişkin araştırmalara önemli bir katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, yalnız seyahat eden kadın turistlerin destinasyon imajı, risk algısı ve yeniden satın alma niyetleri arasındaki ilişkilere dair kapsamlı bir analiz sunmuş ve bu alandaki literatür boşluklarını doldurarak yeni araştırmalara ışık tutacak niteliktedir. Gelecekte yapılacak araştırmaların, bu çalışmada ele alınan unsurları genişletmesi ve daha derinlemesine incelemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The tendency of women to travel alone has become an increasing trend in recent years. This phenomenon is seen as a factor that supports women's personal freedom and individual development; however, it also raises concerns about the potential risks faced by solo female travelers. Particularly in the selection of holiday destinations, destination image plays a critical role in mitigating perceived risks. Additionally, the destination image is known to influence solo female travelers' intentions to revisit the same destination after their trips. In this context, understanding the relationship between perceived risks and destination image among female tourists is crucial for making strategic decisions in the tourism sector. The primary objective of this study is to examine the impact of destination image on perceived risk and the influence of this image on repurchase intention among solo female travelers. The study aims to understand the travel behaviors of solo female tourists and analyze the factors affecting these behaviors. Based on the conceptual framework established through a comprehensive literature review, a survey questionnaire was developed. Between December 2023 and February 2024, a 74-item survey was administered to participants in both online and printed formats. After excluding incomplete or erroneous responses, a total of 712 valid questionnaires were included in the analysis, collected from an initial pool of 874 participants. The findings reveal that factors such as safety, natural environment, and historical-cultural attractions are prioritized in the holiday destination choices of solovii female travelers. Destination image emerges as a key determinant of the perceived risks experienced by female tourists during their travels. Specifically, psychological and health risks were found to be significantly influenced by destination image. Furthermore, destination image shapes the perceived risks of solo female travelers, which in turn has a direct impact on their repurchase intentions. Regression analyses used in this study indicate that while destination image has a limited influence on certain types of risks (e.g., social and financial risks), it significantly affects overall perceived risk and repurchase intention. Additionally, the socio-demographic characteristics of female tourists (such as age, education level, and income level) were found to have varying levels of influence on perceived risks and repurchase intentions. These findings provide critical insights into the decisionmaking processes of solo female travelers and offer valuable data for integrating these processes into strategic planning in the tourism sector. The results of this study offer various recommendations for tourism businesses and destination managers to enhance the travel experiences of solo female travelers. Developing safety-oriented strategies, strengthening the positive images of destinations, and establishing infrastructures that enhance travel security are critical for the sustainability of the sector. Furthermore, this research makes a significant contribution to the tourism literature by addressing the destination image and perceived risks of solo female travelers. In conclusion, this study provides a comprehensive analysis of the relationships between destination image, perceived risk, and repurchase intention among solo female travelers. By addressing gaps in the existing literature, it paves the way for future research in this field. It is recommended that future studies expand on the elements addressed in this research and conduct more in-depth examinations. These findings are expected to guide tourism stakeholders in developing more effective strategies for creating secure, appealing, and satisfying experiences for solo female travelers.