Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin eğitimsel ve sosyo-ekonomik kökenleri
Educational and socio-economic background of Erciyes University students
  1. Tez No: 92626
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Ülkemizde 1973-1981 yıllan arası üniversitelerin tam anlamı ile Anadolu'ya yayıldığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde Anadolu'da on yedi üniversite kurulmuştur. Bu üniversitelerden biri de Erciyes Üniversitesi'dir. Bu üniversiteler, artan uluslararası ilişkilerin, sanayileşme, şehirleşme gibi faktörlerin ortaya çıkardığı nitelikli insan yetiştirme ihtiyacım karşılayan, kurumlar olarak düşünülmüşlerdir. Araştırmada öğrencilerin eğitimsel kökenlerini belirleyebilmek amacıyla doğum yeri, mezun olunan ortaöğretim kurumu, ÖSYS puanı, öğrencinin okumakta olduğu Fakülte, tercih sırası ve yerleştiği sınav sayısı hakkında veri toplanmıştır. Ayrıca ailelerin sosyo-ekonomik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla anne babanın eğitim düzeyi, meslekleri, oturmakta oldukları yerleşim birimi ve bölge, aile yapısı ve konut tipi hakkında veri toplanmıştır. Meydana gelen değişimi görebilmek amacıyla 1997-1998 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi 'nde Tıp, İktisadi-İdari Bilimler, Mühendislik, Fen-Edebiyat, Mimarlık ve İlahiyat fakültelerinden tesadüfi örnekleme yöntemiyle oluşturulmuş 600 öğrenciye anket uygulanmış ve 1982-1994 yıllarına yönelik toplam 2646 öğrenciye ilişkin veriler ise Üniversite arşivinden alınmıştır. Elde edilen veriler oran ve grupların x2 değerleriyle karşılaştırılması yoluyla istatistiksel olarak bilgi işlemde çözümlenmiştir. Bu analizler sonucunda, belirlenen değişkenler açısından Erciyes Üniversitesi'nin, giderek bir ulusal üniversite olma eğilimi içerisinde olduğu görüşü desteklenmiştir. Böyle bir çalışmanın Erciyes Üniversitesi'nde yapılacak faaliyetlerin düzenlenmesine, katkıda bulunacağı umulmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The period of 1973 - 1981 can be known as an era of establishing universities in Anatolia in which 17 were founded. One of the universities established in that time was the university of Erciyes in Turkey. The initial purposes of founding these colleges were educating qualified human resources whom needed to help to urbanise, to bridge the gap on international relations and to pioneer industrial relations. In order to identify educational background of the students the following factors were elaborated and acquired information on them. These were, birth places, high schools, OSYS points, current faculty of students. In addition to that, parents of the subjects educational level, social-economic level, occupations, and their income level. In 1997-1998, 600 students were surveyed to see if the variables affect the issues which were discussed earlier. The subjects were randomly drawn from School of Medicine, Engineering, Commerce, Faculty of Arts and Sciences, and Architecture. The information of 2646 students were acquired from the University database which was belong to 1982 - 1994 school year. The statistical analysis of the finding are processed by the computer. The relationships between the dependent and independent variables are tested by chi square values. As the result of the analyses of the findings, regarding the variables identified, the idea that Erciyes University is in a trend of becoming a national university was supported. vu