Using video as a pre-writing activity in writing
Yazılı anlatımda videonun ön çalışma olarak kullanılması
- Tez No: 92627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. HÜLYA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU YAZILI ANLATIMDA VÎDEO'NUN ÖN ÇALIŞMA OLARAK KULLANILMASI Figen ÖNCÜ İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Yrd.Doç.Dr. F. Hülya ÖZCAN Bu çalışmada, video filmlerinin yazılı anlatımda ön çalışma olarak kullanılmasının İngilizce kompozisyon yazma becerisinin gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, veriler 1998-1999 öğretim yılı bahar döneminde Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Hazırlık Okuluna devam eden orta düzeydeki 20 öğrenciden alınmıştır. Bu öğrenciler deney grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna yazılı anlatımda ön çalışma olarak video filmler gösterilmiş, kontrol grubuna ise ön çalışmada video filmler gösterilmemiştir. Bu çalışmada, öğrencilerin ilgilerini çekebilecek 'Music of Tomorrow', 'Digital Game World', 'There But For The Grace' isimli üç video filmi seçilmiştir. Gruplara ön test verildikten sonra üç hafta süren uygulamaya geçilmiştir. Uygulamanın sonunda her iki gruba son test verilmiş ve bu testlerin sonuçlarının istatistiksel analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin ingilizce kompozisyon yazma becerisinde ilerleme kaydedip kaydetmediklerinin tespit edilebilmesi için hem grupların kendi içlerinde hem de gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen ön ve son test sonuçlarına göre deney grubunun bu uygulamadan faydalandığı ve bu grubun son test sonuçlarının kontrol grubunun sonuçlarına oranla istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterecek derecede arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT USING VIDEO AS A PRE-WRITING ACTIVITY IN WRITING Figen ÖNCÜ English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, November 1999 Advisor: AssistantProf. F. Hülya ÖZCAN In this study, the effects of using video films as a pre-writing activity in writing argumentative compositions were investigated. The data were collected from 20 intermediate level students attending Osmangazi University Foreign Languages Department Preparatory School. These students were divided into two groups, an experimental group and a control group. The control group was not exposed to video films and the experimental group was exposed to pre-writing activity by using video films in the classroom. Three video films are: 'Music of Tomorrow', 'Digital Game World', 'There But For The Grace' were chosen according to the interests of the students. After the pre-tests were given, the treatment, which continued for three weeks, started. At the end of the treatment, the post-tests were given and the statistical analysis of the results of these tests were done. The improvement of the subjects in terms of composition writing were compared within the groups and between the groups by analysing the statistical data and the results of the pre and post tests. According to the statistical data obtained from the pre and post test result of the experimental and the control group, it was observed that the experimental group gained more improvement in writing argumentative composition compared to the control group.