KOBİ'lerde e-pazaryeri seçimini etkileyen unsurlar: Bulanık AHP yöntemi ile bir uygulama
Factors affecting e-marketplace selection in SMEs: An application with Fuzzy AHP method
  1. Tez No: 926291
  2. Yazar: MUSTAFA YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
E-ticaret dünya genelinde hızla büyürken e-ticaret işlemlerinin büyük çoğunluğu e-pazaryerlerinden yapılmaktadır. Türkiye'deki işletmelerin neredeyse tamamına yakınının KOBİ'lerden oluşmasına rağmen çok az sayıdaki KOBİ e-pazaryerlerinde faaliyet göstermektedir. KOBİ'lerin satış hacmini arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamaları için e-pazaryerlerinde faaliyet göstermeleri büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada KOBİ'lerin e-pazaryeri seçiminde etkili olan kriterlerin belirlenmesi ve bu kriterlerin önem derecelerine göre sıralanması amaçlanmıştır. Kriterler, literatür taraması ve 10 KOBİ Temsilcisi ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlardan alınan veriler doğrultusunda ortaya çıkarılmıştır. Bu kriterlerin önem dereceleri 7 Akademisyen, 7 Sektör Temsilcisi ve 7 KOBİ Temsilcisi olmak üzere toplam 21 katılımcıdan alınan cevapların Bulanık AHP yöntemiyle analiz edilmesiyle belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre KOBİ'lerin e-pazaryeri seçiminde önem sırasına göre ilk sırayı %42,9 ile Maliyetler kriterinin, ikinci sırayı ise %9,9 ile E-pazaryeri Ekosistemi kriterinin aldığı tespit edilmiştir. Önem sırasına göre üçüncü sırayı %9,4 ile eşit önem düzeyinde etkili olduğu bulunan Finansal Özellikler, Lojistik, Bilgi Aktarımı, Ticari Süreç ve Tasarım Özellikleri kriterleri paylaşmıştır.
Özet (Çeviri)
While e-commerce is growing rapidly around the world, the majority of e-commerce transactions are conducted through e-marketplaces. Although almost all of the businesses in Türkiye are SMEs, very few SMEs operate in e-marketplaces. It is crucial for SMEs to operate in e-marketplaces in order to increase their sales volume and contribute to the national economy. In this study, it is aimed to determine the criteria that are effective in the selection of e-marketplaces by SMEs and to rank these criteria according to their importance. The criteria were identified through literature review and semi-structured interviews with 10 SMEs. The importance levels of these criteria were determined by analyzing the answers received from a total of 21 participants, 7 academicians, 7 sector representatives and 7 SME representatives, using the Fuzzy AHP method. According to the results of the analysis, it was determined that the Costs criterion ranked first with 42.9% and the E-marketplace Ecosystem criterion ranked second with 9.9% in order of importance in the e-marketplace selection of SMEs. The third place in order of importance was shared by the criteria of Financial Features, Logistics, Knowledge Transfer, Commercial Process and Design Features, which were found to be equally effective with 9.4%.