Vatandaşlık geliri: Teoriler, konsensüsler ve uygulama örnekleri ışığında karşılaştırmalı bir analiz
Basic income: A comparative analysis in light of theories, consensuses, and implementation examples
- Tez No: 926292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması Vatandaşlık Geliri kavramını teoriler, konsensüsler ve uygulama örnekleri ışığında karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Çalışma Vatandaşlık Geliri'nin farklı sosyoekonomik bağlamlardaki etkilerini, uygulanabilirliğini ve sonuçlarını incelemektedir. Tez çalışması liberalizm, neoliberalizm, Keynesyen teori, merkezi planlama ve neo-Marksizm gibi ekonomik teorilerin Vatandaşlık Geliri'ne yaklaşımlarını ele almaktadır. Ayrıca Washington Konsensüsü, Post-Washington Konsensüsü, Pekin Konsensüsü, Barselona Konsensüsü ve Cornwall Konsensüsü gibi ekonomik politika konsensüslerini incelemekte ve bunların Vatandaşlık Geliri ile ilişkisini anlamaya çalışmaktadır. Bu analiz Vatandaşlık Geliri'nin farklı küresel ekonomi politikaları çerçevesinde nasıl konumlandırılabileceğine dair önemli bir değerlendirme imkânı sunmaktadır. Çalışma Finlandiya, Hindistan ve Kenya'daki Vatandaşlık Geliri uygulamalarını karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Finlandiya'daki deney, mevcut sosyal güvenlik sistemine bir alternatif olarak Vatandaşlık Geliri'nin uygulanabilirliğini test etmiştir. Hindistan ve Kenya çalışmaları ise Vatandaşlık Geliri'nin yoksulluğu azaltmada ve kalkınma aracı olarak kullanılmasındaki etkinliğini göstermiştir. Sonuçlar Vatandaşlık Geliri'nin farklı ülkelerde farklı etkiler yaratabileceğini göstermektedir. Yüksek gelirli ülkelerde refah ve yaşam kalitesini artırma potansiyeline sahipken, düşük ve orta gelirli ülkelerde daha geniş kapsamlı ekonomik ve sosyal faydalar sağlayabilmektedir. Vatandaşlık Geliri'nin psikolojik refah üzerindeki olumlu etkileri tüm bağlamlarda tutarlı bir bulgu olarak ortaya çıkmıştır. Tez çalışması Vatandaşlık Geliri'nin yoksulluğu azaltma, temel yaşam standartlarını iyileştirme ve sosyal adaleti teşvik etme potansiyeline sahip yenilikçi bir sosyal politika aracı olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, Vatandaşlık Geliri'nin geniş çaplı uygulanması için daha fazla araştırma ve pilot çalışma gerektiği vurgulanmaktadır. Sonuç olarak tez Vatandaşlık Geliri'nin 21. yüzyılın karmaşık sosyoekonomik sorunlarına yenilikçi bir çözüm sunma potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin gerçekleştirilmesinin farklı teorik yaklaşımların sentezini, titiz ampirik araştırmaları ve ülkelerin özgün koşullarına uyarlanmış politika tasarımlarını gerektirdiğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of Universal Basic Income comparatively in light of theories, consensuses, and implementation examples. The study examines the effects, feasibility, and outcomes of Universal Basic Income in different socioeconomic contexts. The thesis discusses the approaches of economic theories such as liberalism, neoliberalism, Keynesian theory, central planning, and neo-Marxism to Universal Basic Income. Additionally, it examines economic policy consensuses such as the Washington Consensus, Post-Washington Consensus, Beijing Consensus, Barcelona Consensus, and Cornwall Consensus, and explores their relationship with Universal Basic Income. This analysis provides insights into how Universal Basic Income can be positioned within different global economic policy frameworks. The study comparatively analyzes Universal Basic Income applications in Finland, India, and Kenya. The experiment in Finland tested the feasibility of Universal Basic Income as an alternative to the existing social security system. Studies in India and Kenya demonstrated the effectiveness of Universal Basic Income in reducing poverty and as a tool for development. Results show that Universal Basic Income can have different effects in different countries. While it has the potential to improve welfare and quality of life in high-income countries, it can provide more comprehensive economic and social benefits in low and middle-income countries. The positive effects of Universal Basic Income on psychological well-being have emerged as a consistent finding across all contexts. The thesis reveals that Universal Basic Income is an innovative social policy tool with the potential to reduce poverty, improve basic living standards, and promote social justice. However, it emphasizes that more research and pilot studies are needed for the large-scale implementation of Universal Basic Income. In conclusion, the thesis states that Universal Basic Income has the potential to offer an innovative solution to the complex socioeconomic problems of the 21st century, but realizing this potential requires a synthesis of different theoretical approaches, rigorous empirical research, and policy designs adapted to the unique conditions of each country