Ebeveyn çocuk ilişkisinin ebeveyn medeni durumu, bağlanma stilleri ve bağlanma yaralanma düzeyine göre incelenmesi
Investigation of parent-child relationship according to parental marital status, attachment styles and attachment injury levels
  1. Tez No: 926295
  2. Yazar: ECEM ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada ebeveyn çocuk ilişkisini ebeveynin medeni durumu, bağlanma stilleri ve bağlanma yaralanma düzeylerine göre incelenmesi hedeflenmiştir. Katılımcılar Google Forms üzerinden önce demografik bilgilerine ait soruları yanıtlamıştır. Ardından sırasıyla Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri Kısa Formu, Evlilikte Bağlanma Yaralanmaları ve Ebeveyn-Çocuk İlişkisi ölçeklerini tamamlamışlardır. Araştırmaya 4-13 yaş arası çocuğu olan 323 kişinin verisi dahil edilmiştir. Çalışma bulguları SPSS 26'dan elde edilen betimsel istatikler yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre evli, güvenli bağlanma özelliklerine sahip ve bağlanma yaralanması yüksek olan ebeveynler, çocukların ihtiyaçlarını oldukça yüksek düzeyde giderebilmektedirler. Aynı zamanda çocuklarıyla yaşadıkları uyuşmazlıklarda da oldukça zorlanmaktadırlar. Evli olmayan ve güvenli bağlanan ebeveynler ise çocuklarıyla yaşadıkları uyuşmazlıklarda daha az zorlanmaktadırlar. Çalışma bulguları ebeveynin medeni durumunun, bağlanma stilinin ve bağlanma yaralanma düzeyinin ebeveyn-çocuk ilişkisine olan etkisine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the parent-child relationship according to the marital status, attachment styles, and attachment injury levels of the parents. Participants first answered questions about their demographic information via Google Forms. Then, they completed the Inventory of Experiences in Close Relationships-Revised- Short Form (ECR-RS), Marital Attachment Injuries Scale, and the Child-Parent Relationship Scale, respectively. Data from 323 individuals with children between the ages of 4 and 13 were included in the study. The study findings were evaluated using descriptive statistics obtained from SPSS 26. According to the study results, married parents with secure attachment characteristics and high attachment injury are able to meet the needs of their children to a very high level. They also have difficulty in conflicts with their children. Unmarried and securely attached parents have less difficulty in conflicts with their children. Study findings shed light on the effects of the parent's marital status, attachment style, and attachment injury level on the parent-child relationship.